Aktualna sytuacja w Andaluzji / Nowa normalność w Hiszpanii – COVID-19

Nowa normalność w Hiszpanii po stanie alarmowym COVID-19

Aktualizacje będą pojawiać się w miarę możliwości na bieżąco.

Premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, ogłosił 25 października ponowne wprowadzenie stanu alarmowego w związku z pogarszającą się sytuacją związaną z trwającą epidemią COVID-19.

Stan alarmowy w Hiszpanii może potrwać aż do 9 maja. Granice Hiszpanii pozostają jednak otwarte. Nie ma ograniczeń (zakazów) w zakresie połączeń lotniczych. Co 2 tygodnie obostrzenia będą aktualizowane w miarę zmieniającej się sytuacji w kraju i poszczególnych regionach.

Od 25.10.20 obowiązuje w Hiszpanii godzina policyjna „toque de queda” w godz. 23.00-6.00. Wyjątek stanowią Wyspy Kanaryjskie. Czas rozpoczęcia i zakończenia godziny policyjnej może różnić się pomiędzy regionami. 

Od 23.11 Hiszpania będzie wymagała negatywnych wyników testów PCR od podróżnych z zagranicy (kraje ryzyka). Wynik musi pochodzić z testu zrobionego na 72 godziny przed przylotem do Hiszpanii. Potwierdzenie wyniku musi być napisane w języku hiszpańskim lub angielskim. Nadal będzie obowiązywał obowiązkowy kod zdrowia QR i kontrole sanitarne na lotniskach.  Więcej informacji  tutaj na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. 

STAN ALARMOWY W ANDALUZJI 

30 października została zamknięta granica Andaluzji. Wjazd lub wyjazd z terenu Andaluzji możliwy jest tylko w przypadku siły wyższej lub wyjazdu do pracy. Zamknięcie granic Andaluzji obowiązuje do 10 grudnia. 

Od 10.11 w Andaluzji zostało wprowadzone zamknięcie gmin. Przejazd między gminami możliwy jest tylko w przypadku wyjazdu do pracy lub siły wyższej.

Godzina policyjna w Andaluzji obowiązuje w godz. 22.00-7. 00. 

Od 10.11 wszystkie punkty, miejsca tzw. działalności nieistotnej mogą być otwarte tylko do godz. 18.00 (np. centra handlowe, lokale gastronomiczne, muzea).  Od 23.11 do 10.12 sklepy z zabawkami będą otwarte wyjątkowo do godz. 20.00 (za wyłączeniem tych w Granadzie)

W lokalach gastronomicznych  od 13.11 można zamawiać jedzenie tylko z dostawą do domu. Zamówienia przyjmowane najpóźniej do  godz. 22.30. Odbiór jedzenia na wynos będzie możliwy do 21.30 (oprócz zamkniętej strefy w Granadzie). 

W Granadzie wszystko jest zamknięte.

Spotkania mogą się odbywać w gronie do 6 osób. Ograniczenie nie dotyczy osób mieszkających razem.

– – –

Podróżując do Malagi lub Andaluzji warto poznać zasady jakie obejmuje nowa normalność w Hiszpanii (czy też nowa rzeczywistość w Hiszpanii). Niezależnie od wyjazdu w celach służbowych lub rekreacyjnych obowiązują takie same zasady i o nich pamiętać.

NOWA NORMALNOŚĆ W HISZPANII – ZASADY:

KOD ZDROWIA QR ORAZ ZMIANA PRZY WJEŹDZIE DO HISZPANII 

Każdy przylatujący do Hiszpanii musi wypełnić deklarację zdrowotną, w której jest obowiązek podania danych kontaktowych. Wydanie deklaracji leży po stronie linii lotniczej (w lipcu).

Na 48 godzin przed lotem (lub przed podróżą) do Hiszpanii należy wypełnić on-line formularz zdrowia z informacjami o stanie zdrowia, odbytych w ostatnim czasie podróżach. Należy również podać swój telefon i adres, gdzie będziemy zakwaterowani w Hiszpanii. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany kod QR, który jest naszym indywidualnym kodem zdrowia. Po przylocie do Hiszpanii należy go okazać służbom na lotnisku.  Formularz do wypełnienia z możliwością wygenerowania indywidualnego kodu QR znajduje się na stronie: https://www.spth.gob.es/create

Jak podaje Biuro Radcy Hiszpanii ds. Turystyki, obowiązek posiadania kodu wchodzi od sierpnia. Kod będzie można generować przez wyżej wymienioną stronę www lub aplikację.

Na lotnisku w Hiszpanii będzie również kontrolowana temperatura przylatujących (termometry lub kamery termowizyjne). W przypadku przekroczenia temperatury 37,5’C zostanie przeprowadzone badanie lekarskie (ponowne sprawdzenie temperatury i szczegółowy wywiad).

Mając oznaki koronawirusa, nie wolno lecieć samolotem. Pasażerowie na lotniskach będą mieli kontrolowaną temperaturę poprzez kamery termiczne lub urządzenia pomiarowe. Jeżeli pasażer będzie miał gorączkę może zostać nie wypuszczony z lotniska, ani nie wpuszczony do kraju.

W portach morskich w Hiszpanii również zostają wprowadzone takie same zasady.

MASECZKI

W Hiszpanii jest obowiązek noszenia maseczek. Obowiązek ten istnieje dla wszystkich osób powyżej 6 roku życia w obrębie przestrzeni publicznych otwartych oraz zamkniętych, gdzie nie można zachować dystansu społecznego.

Od 15 lipca 2020 w Andaluzji zostaje wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych zamkniętych, jak i otwartych (na zewnątrz), niezależnie od możliwości zachowania dystansu społecznego. Maseczki należy nosić obowiązkowo we wszystkich przestrzeniach zamkniętych i otwartych (na ulicy) w Andaluzji. Jedyny wyjątek stanowią przestrzenie rodzinne oraz wyjątki opisane poniżej. 

Maseczki są obowiązkowe również w transporcie publicznym (autobus, metro, tramwaj, pociąg, taksówka, samolot). W samochodzie, gdy pasażerowie nie mieszkają wspólnie, maseczki są obowiązkowe. Należy pamiętać, że tam, gdzie nie można dystansować się na 1,5 m, maseczki są wymagane.
Aktualna kara za brak maseczki w wyżej wymienionych miejscach to 100 euro.
Sytuacje, w których maseczka nie jest obowiązkowa: uprawianie sportu (indywidualnie), na plaży (w czasie plażowania lub pływania), pływanie, w kawiarni lub lokalu gastronomicznym (w momencie jedzenia lub picia), w obrębie terenów zielonych. Należy pamiętać o zachowaniu minimum dystansu społecznego. Uwaga, jeżeli wybierzemy się na spacer na plażę, maseczka jest obowiązkowa! Choroby zwalniające z obowiązku używania maseczki to m.in. astma, alergia, autyzm, demencja.

Indywidualne uprawianie sportu daje możliwość tego, że nie musimy nosić maseczki, jednak warto sprawdzić, czy lokalnie nie zostały wprowadzone inne zasady. W Mijas na wybrzeżu w ramach Senda Litoral maseczki są obowiązkowe, ponieważ nie ma tam możliwości zachowania dystansu w czasie uprawiania sportu. 

Oprócz obowiązkowych maseczek zaleca się nadal zachowanie dystansu interpresonalnego 1,5 m. 

OGÓLNE ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE W NOWEJ NORMALNOŚCI

Zachowanie odpowiedniej odległość 1,5 m (lub maseczka) i ogólna higiena, w tym częste dezynfekowanie rąk.
Wszelkie informacje o pojemności obiektów, transportu etc. muszą być wyraźnie zasygnalizowane.

W miastach pojawiły się nowe znaki przypominające o zachowaniu ruchu prawostronnego wśród pieszych oraz zachowaniu minimalnej odległości. Przy minimalnej odległości na znakach często pojawia się 2 metry zamiast 1,5 metra.

Nowa normalność w Hiszpanii
Znak nowej normalność w Hiszpanii. Foto: Przewodnik Andaluzja.

TRANSPORT PASAŻERSKI (PUBLICZNY) 

W transporcie publicznym w Hiszpanii mogą być zajęte wszystkie miejsca przy zapewnieniu maksymalnej separacji. Noszenie maseczki jest obowiązkowe.
Część z usług na pokładzie może zostać zmieniona lub anulowana (np. darmowe gazety, słuchawki). Szczegółowe informacje można uzyskać u poszczególnych przewoźników.

OBIEKTY ZABYTKOWE ORAZ MUZEA 

Obiekty zabytkowe oraz muzea są otwarte dla zwiedzających. W obiektach obowiązują nowe zasady, m. in. zmniejszenie liczby zwiedzających do 65% pojemności (w zależności od poziomu sanitarnego p/COVID-19 danego regionu). Warto zarezerwować bilety on-line, w przypadku obawy, że zabraknie biletów.

Szczegółowe zasady dotyczące aktualnego zwiedzania zabytków oraz muzeów w Maladze i Andaluzji można znaleźć na ich oficjalnych stronach internetowych.

W całej Andaluzji obiekty zabytkowe oraz muzea będą otwarte maksymalnie do godz. 18.00. W Maladze muzea czynne są do 18.00.

W Granadzie wszystkie obiekty zabytkowe (m.in. Alhambra) i muzea są zamknięte. 

Nowa normalność a obchody świąt, festiwali, pielgrzymki i inne – nie są zalecane. Kolejne wydarzenia, również na rok 2021 są odwoływane. 

PLAŻE

W nowej normalności na plaży należy zachować odległość interpersonalną 1,5 m. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku rodzin lub osób, które razem mieszkają.
Na każdej plaży miejskiej będzie mogła być określona liczba osób. Do pilnowania na plażach zatrudniono dodatkowych pracowników „Andalucía Segura.
Poszczególne urzędy miast stopniowo wprowadzają dodatkowe sposoby ułatwiające zachowanie odległości między plażowiczami lub aplikacje umożliwiające sprawdzenie liczby osób na plażach miejskich. Wszystkie aktualizacje dotyczące plaż Costa del Sol (prowincja Malaga) można znaleźć w aplikacji „Aforo Costa del Sol” lub na stronie https://aforocostadelsol.es/aforo/es/ Wszystkie aktualizacje dotyczące plaż Costa Tropical (prowincja Granada) można znaleźć w aplikacji „Costa Tropical de Granada” https://www.costatropical.es/app/

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania COVID-19 w dn. 1.09 zalecono  zamykanie plaż w Andaluzji na noc. Zamknięcie plaż (zakaz korzystania z plaż) obowiązuje wtedy od 21.30 do 7.30. 

Nowa normalność na plażach Costa del Sol. Foto: Przewodnik Andaluzja.
Nowa normalność na plażach Costa del Sol. Foto: Przewodnik Andaluzja.

BARY, RESTAURACJE, DYSKOTEKI I ŻYCIE NOCNE 

Obiekty gastronomiczne w Andaluzji takie jak kawiarnie, bary, restauracje itp. są otwarte do godz. 18.00.

W lokalach gastronomicznych  od 13.11 można zamawiać jedzenie tylko z dostawą do domu. Zamówienia przyjmowane najpóźniej do godz. 22.30. 

W Granadzie wszystkie lokale są zamknięte.

Maseczki nie są obowiązkowe w momencie jedzenia lub picia. 
W wielu lokalach karty dań zmieniono na jednorazowe lub są do pobrania za pomocą kodu QR.

W lokalach gastronomicznych przy stoliku może siedzieć maksymalnie 6 osób, przy zachowaniu 1,5 m odległości między stolikami. Wewnątrz może być zajęte do 75% miejsc (w zależności od poziomu sanitarnego p/COVID-19 danego regionu).

Zamknięte zostają dyskoteki, drink bary (z muzyką na żywo lub bez) oraz sale do tańca. 

Wprowadzono również zakaz organizacji i uczestnictwa w tzw. botellones (picie na ulicy, na powietrzu poza lokalami). Zakaz zgromadzeń prywatnych lub nieuregulowanych powyżej 6 osób w miejscach publicznych. Zaleca się ograniczenie kontaktów towarzyskich i spotykanie w stałej grupie (do 6 osób). 

ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych i na świeżym powietrzu, jeśli nie można utrzymać 2 m dystansu interpersonalnego. Zakaz dotyczy wszelkich wyrobów i metod palenia.  

KWARANTANNA, LOTY I INNE WĄTPLIWOŚCI 

Granice Hiszpanii i Polski są otwarte. Nie ma kwarantanny po przyjeździe do Polski z Hiszpanii lub po przyjeździe do Hiszpanii z Polski.

Od 23.11 Hiszpania będzie wymagała negatywnych wyników testów PCR od podróżnych z zagranicy (kraje ryzyka). Wynik musi pochodzić z testu zrobionego na 72 godziny przed przylotem do Hiszpanii. Potwierdzenie wyniku musi być napisane w języku hiszpańskim lub angielskim. Nadal będzie obowiązywał obowiązkowy kod zdrowia QR i kontrole sanitarne na lotniskach.  Więcej informacji  tutaj na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. 

W związku ze zmieniającą się sytuacją należy śledzić informacje pochodzące od władz lokalnych. Przed przylotem do Hiszpanii należy sprawdzić obostrzenia dotyczące konkretnego regionu, prowincji, a nawet gminy! 

Przed wyjazdem warto również skonsultować informacje ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Nowa normalność w Hiszpanii po stanie alarmowym COVID-19

Opublikowano: 20.06.2020.
Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020.

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!


Przeczytaj również:

Projekt Przewodników bez granic na PolakPotrafi.pl