Aktualna sytuacja w Andaluzji / Nowa normalność w Hiszpanii – COVID-19

Nowa normalność w Hiszpanii po stanie alarmowym COVID-19

5.03.21. Aktualizacje będą pojawiać się na bieżąco.

Premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, ogłosił 25 października ponowne wprowadzenie stanu alarmowego w związku z pogarszającą się sytuacją związaną z trwającą epidemią COVID-19.

Stan alarmowy w Hiszpanii może potrwać aż do 9 maja. Granice Hiszpanii pozostają jednak otwarte. Nie ma ograniczeń (zakazów) w zakresie połączeń lotniczych. Co 2 tygodnie obostrzenia będą aktualizowane w miarę zmieniającej się sytuacji w kraju i poszczególnych regionach.

Od 25.10.20 obowiązuje w Hiszpanii godzina policyjna „toque de queda” w godz. 23.00-6.00. Wyjątek stanowią Wyspy Kanaryjskie. Czas rozpoczęcia i zakończenia godziny policyjnej może różnić się pomiędzy regionami. 

Od 23.11 Hiszpania będzie wymagała negatywnych wyników testów PCR od podróżnych z zagranicy (kraje ryzyka). Wynik musi pochodzić z testu zrobionego na 72 godziny przed przylotem do Hiszpanii. Potwierdzenie wyniku musi być napisane w języku hiszpańskim lub angielskim (może być również w języku francuskim i niemieckim).

Nadal będzie obowiązywał obowiązkowy kod zdrowia QR i kontrole sanitarne na lotniskach.  Więcej informacji  tutaj na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. 

STAN ALARMOWY W ANDALUZJI 

Od 11.01.21 zostaje zamknięta granica Andaluzji. Wjazd lub wyjazd z terenu Andaluzji możliwy jest tylko w przypadku siły wyższej lub wyjazdu do pracy. 

W terminie od 17.01.21:

  • Zamknięcie granic Andaluzji.
  • Zakaz przemieszczania się między prowincjami regionu Andaluzji. 
  • Zamknięcie gmin, w których liczba przypadków COVID-19 na 100.000 mieszkańców wynosi ponad 500. 
  • W gminach, w których liczba przypadków COVID-19 na 100.000 mieszkańców przekracza 1000, oprócz zamknięcia gminy, zamknięte zostają również punkty handlowe i usługowe nieistotne (nie związane z działalnością pierwszej lub podstawowej potrzeby). Gminy te mają poziom obostrzeń 4.2. 

Aktualne obostrzenia w poszczególnych gminach Andaluzji można sprawdzić w tym miejscu. Aktualizacje będą wprowadzane wprowadzane raz w tygodniu (w czwartki).

Aktualny poziom obostrzeń w Andaluzji. Foto: Junta de Andalucía

Godzina policyjna w Andaluzji obowiązuje w godz. 22.00-6. 00.

Punkty handlowe i usługowe mogą być otwarte do godz. 18.00. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte do godz. 18.00.  W gminach z poziomem obostrzeń 2 i 1 otwarte do godz. 21.30.

Zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego od godz. 18.00. Zakaz dotyczy alkoholi powyżej 21%, natomiast nie dotyczy wina lub piwa. W gminach z poziomem obostrzeń 2 i 1 sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego do godz. 21.30.

Spotkania mogą odbywać się w gronie do 6 osób. Ograniczenie nie dotyczy osób mieszkających razem.

Narty w Sierra Nevada od 13.02 są możliwe dla mieszkańców gmin, które nie zostały zamknięte. Należy mieć wykupiony wcześniej abonament lub forfait. 

– – –

Podróżując do Malagi lub Andaluzji warto poznać zasady jakie obejmuje nowa normalność w Hiszpanii (czy też nowa rzeczywistość w Hiszpanii). Niezależnie od wyjazdu w celach służbowych lub rekreacyjnych obowiązują takie same zasady i o nich pamiętać.

NOWA NORMALNOŚĆ W HISZPANII – ZASADY:

KOD ZDROWIA QR ORAZ ZMIANA PRZY WJEŹDZIE DO HISZPANII 

Każdy przylatujący do Hiszpanii  (lub przybywający drogą morską) musi wypełnić deklarację zdrowotną, w której jest obowiązek podania danych kontaktowych. Wydanie deklaracji leży po stronie linii lotniczej (w lipcu).

Na 48 godzin przed lotem (lub przed podróżą) do Hiszpanii należy wypełnić on-line formularz zdrowia z informacjami o stanie zdrowia, odbytych w ostatnim czasie podróżach. Należy również podać swój telefon i adres, gdzie będziemy zakwaterowani w Hiszpanii. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany kod QR, który jest naszym indywidualnym kodem zdrowia. Po przylocie do Hiszpanii należy go okazać służbom na lotnisku.  Formularz do wypełnienia z możliwością wygenerowania indywidualnego kodu QR znajduje się na stronie: https://www.spth.gob.es/create

Na lotnisku w Hiszpanii będzie również kontrolowana temperatura przylatujących (termometry lub kamery termowizyjne). W przypadku przekroczenia temperatury 37,5’C zostanie przeprowadzone badanie lekarskie (ponowne sprawdzenie temperatury i szczegółowy wywiad).

Mając oznaki koronawirusa, nie wolno lecieć samolotem. Pasażerowie na lotniskach będą mieli kontrolowaną temperaturę poprzez kamery termiczne lub urządzenia pomiarowe. Jeżeli pasażer będzie miał gorączkę może zostać nie wypuszczony z lotniska, ani nie wpuszczony do kraju.

MASECZKI

W Hiszpanii jest obowiązek noszenia maseczek. Obowiązek ten istnieje dla wszystkich osób powyżej 6 roku życia w obrębie przestrzeni publicznych otwartych oraz zamkniętych, gdzie nie można zachować dystansu społecznego.

Od 15 lipca 2020 w Andaluzji zostaje wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych zamkniętych, jak i otwartych (na zewnątrz), niezależnie od możliwości zachowania dystansu społecznego. Maseczki należy nosić obowiązkowo we wszystkich przestrzeniach zamkniętych i otwartych (na ulicy) w Andaluzji. Jedyny wyjątek stanowią przestrzenie rodzinne oraz wyjątki opisane poniżej. 

Maseczki są obowiązkowe również w transporcie publicznym (autobus, metro, tramwaj, pociąg, taksówka, samolot). W samochodzie, gdy pasażerowie nie mieszkają wspólnie, maseczki są obowiązkowe. Należy pamiętać, że tam, gdzie nie można dystansować się na 1,5 m, maseczki są wymagane.
Aktualna kara za brak maseczki w wyżej wymienionych miejscach to 100 euro.
Sytuacje, w których maseczka nie jest obowiązkowa: uprawianie sportu (indywidualnie), na plaży (w czasie plażowania lub pływania), pływanie, w kawiarni lub lokalu gastronomicznym (w momencie jedzenia lub picia), w obrębie terenów zielonych. Należy pamiętać o zachowaniu minimum dystansu społecznego. Uwaga, jeżeli wybierzemy się na spacer na plażę, maseczka jest obowiązkowa! Choroby zwalniające z obowiązku używania maseczki to m.in. astma, alergia, autyzm, demencja.

Indywidualne uprawianie sportu daje możliwość tego, że nie musimy nosić maseczki, jednak warto sprawdzić, czy lokalnie nie zostały wprowadzone inne zasady. W Mijas na wybrzeżu w ramach Senda Litoral maseczki są obowiązkowe, ponieważ nie ma tam możliwości zachowania dystansu w czasie uprawiania sportu. 

Oprócz obowiązkowych maseczek zaleca się nadal zachowanie dystansu interpersonalnego 1,5 m. 

OGÓLNE ŚRODKI ZAPOBIEGAWCZE W NOWEJ NORMALNOŚCI

Zachowanie odpowiedniej odległość 1,5 m (lub maseczka) i ogólna higiena, w tym częste dezynfekowanie rąk.
Wszelkie informacje o pojemności obiektów, transportu etc. muszą być wyraźnie zasygnalizowane.

W miastach pojawiły się nowe znaki przypominające o zachowaniu ruchu prawostronnego wśród pieszych oraz zachowaniu minimalnej odległości. Przy minimalnej odległości na znakach często pojawia się 2 metry zamiast 1,5 metra.

Nowa normalność w Hiszpanii
Znak nowej normalność w Hiszpanii. Foto: Przewodnik Andaluzja.

TRANSPORT PASAŻERSKI (PUBLICZNY) 

W transporcie publicznym w Hiszpanii mogą być zajęte wszystkie miejsca siedzące przy zapewnieniu maksymalnej separacji. Noszenie maseczki jest obowiązkowe.
Część z usług na pokładzie może zostać zmieniona lub anulowana (np. darmowe gazety, słuchawki). Szczegółowe informacje można uzyskać u poszczególnych przewoźników.

OBIEKTY ZABYTKOWE ORAZ MUZEA 

Obiekty zabytkowe oraz muzea są otwarte dla zwiedzających. W obiektach obowiązują nowe zasady, m. in. zmniejszenie liczby zwiedzających do 65% pojemności (w zależności od poziomu sanitarnego p/COVID-19 danego regionu). Warto zarezerwować bilety on-line, w przypadku obawy, że zabraknie biletów.

Szczegółowe zasady dotyczące aktualnego zwiedzania zabytków oraz muzeów w Maladze i Andaluzji można znaleźć na ich oficjalnych stronach internetowych.

Nowa normalność a obchody świąt, festiwali, pielgrzymki i inne – nie są zalecane. Kolejne wydarzenia, również na rok 2021 są odwoływane. 

Nowa normalność na plażach Costa del Sol. Foto: Przewodnik Andaluzja.
Nowa normalność na plażach Costa del Sol i dystans społeczny. Foto: Przewodnik Andaluzja.

BARY, RESTAURACJE, DYSKOTEKI I ŻYCIE NOCNE 

Obiekty gastronomiczne w Andaluzji takie jak kawiarnie, bary, restauracje itp. są otwarte do godz. 18.00. W gminach z poziomem obostrzeń 2 i 1 otwarte do godz. 21.30.

W lokalach gastronomicznych po godz. 18.00  można zamawiać jedzenie na wynos. Do 21.30 możliwość odbioru w lokalu lub z dostawą do domu. Zamówienia z dostawą do domu przyjmowane najpóźniej do godz. 22.30. Dostawa do 23.30.

Zakaz sprzedaży alkoholu wysokoprocentowego od godz. 18.00. Zakaz dotyczy alkoholi powyżej 21%, natomiast nie dotyczy wina lub piwa. W gminach z poziomem obostrzeń 2 i 1 sprzedaż alkoholu wysokoprocentowego do godz. 21.30.

Maseczki można zdjąć tylko w momencie jedzenia lub picia. 
W wielu lokalach karty dań zmieniono na jednorazowe lub są do pobrania za pomocą kodu QR.

W lokalach gastronomicznych przy stoliku może siedzieć maksymalnie 6 osób, przy zachowaniu 1,5 m odległości między stolikami. 

Dyskoteki, drink bary (z muzyką na żywo lub bez) oraz sale do tańca są zamknięte. 

Wprowadzono również zakaz organizacji i uczestnictwa w tzw. botellones (picie na ulicy, na powietrzu poza lokalami). Zakaz zgromadzeń prywatnych lub nieuregulowanych powyżej 4 osób w miejscach publicznych. Zaleca się ograniczenie kontaktów towarzyskich i spotykanie w stałej grupie (do 4 osób). 

ZAKAZ PALENIA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych i na świeżym powietrzu, jeśli nie można utrzymać 2 m dystansu interpersonalnego. Zakaz dotyczy wszelkich wyrobów i metod palenia.  

KWARANTANNA, LOTY I INNE WĄTPLIWOŚCI 

Granice Hiszpanii i Polski są otwarte. Nie ma kwarantanny po przyjeździe do Hiszpanii z Polski. Od 23.11 Hiszpania będzie wymagała negatywnych wyników testów PCR od podróżnych z zagranicy (kraje ryzyka). Wynik musi pochodzić z testu zrobionego na 72 godziny przed przylotem do Hiszpanii. Potwierdzenie wyniku musi być napisane w języku hiszpańskim lub angielskim. Nadal będzie obowiązywał obowiązkowy kod zdrowia QR i kontrole sanitarne na lotniskach.  Więcej informacji  tutaj na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. 

Po przyjeździe z Hiszpanii do Polski obowiązuje kwarantanna (szczegóły można znaleźć na stronie GIS). Warunki zwolnienia z kwarantanny opisane są na stronie GIS  (wykonanie testu przed przylotem do Polski – wynik negatywny testu na COVID wykonany na 48 h przed przekroczeniem granicy).

W związku ze zmieniającą się sytuacją należy śledzić informacje pochodzące od władz lokalnych. Przed przylotem do Hiszpanii należy sprawdzić obostrzenia dotyczące konkretnego regionu, prowincji, a nawet gminy! 

Przed wyjazdem warto również skonsultować informacje ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Nowa normalność w Hiszpanii po stanie alarmowym COVID-19

Opublikowano: 20.06.2020.
Ostatnia aktualizacja: 5.03.2021.

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!


Przeczytaj również:

Projekt Przewodników bez granic na PolakPotrafi.pl