Aktualna sytuacja w Andaluzji / Nowa normalność po COVID-19

 

15.09.21. Aktualizacje będą pojawiać się na bieżąco.

W niedzielę, 9.05.21 zakończy się w Hiszpanii stan alarmowy wprowadzony przez premiera Hiszpanii, Pedro Sancheza, 25 października ubiegłego roku.  Od 9 maja Hiszpania realizuje plan powrotu do normalności, a co za tym idzie zmieni się również aktualna sytuacja w Andaluzji. Władze regionów będą teraz odpowiedzialne za podejmowanie decyzji dotyczących przebiegu drogi do normalności, stąd obostrzenia i ograniczenia mogą się różnić pomiędzy regionami Hiszpanii.

Podróżując do Malagi i Andaluzji warto poznać zasady jakie obejmuje plan powrotu do normalności (czy też nowej rzeczywistość ). Niezależnie od wyjazdu w celach służbowych lub rekreacyjnych obowiązują takie same zasady. Takie same ograniczenia czy obostrzenia są dla miejscowych, jak i dla turystów!

aktualna sytuacja w Andaluzji
Nowa normalność w Andaluzji. Foto: Przewodnik Andaluzja. 

AKTUALNA SYTUACJA W ANDALUZJI 

Po zakończeniu stanu alarmowego 9.05.21 Andaluzja rozpoczyna plan powrotu do normalności. Proces podzielony jest na 3 fazy: faza 1 „estabilización” (9.05-29.06?), faza 2 „avance” (pierwotne daty zostały zmienione), faza 3 „normalización”. Rozwój każdej z faz uzależniony jest poziomu zachorowań na COVID-19, od poziomów obostrzeń sanitarnych (poziomy od 1 do 4) oraz tempa szczepień p/COVID-19. 

Ważną kwestią w aktualnej sytuacji w Andaluzji jest obostrzenie dotyczące zamknięcia gmin powyżej 5.000 mieszkańców, w których liczba przypadków COVID-19 na 100.000 mieszkańców wynosi ponad 1000. Oprócz zamknięcia gminy, zamknięte zostają również punkty handlowe i usługowe nieistotne (nie związane z działalnością pierwszej lub podstawowej potrzeby). Gminy poniżej 5.000 mieszkańców będą poddawane specjalnej analizie zagrożenia. 

Jaka jest aktualna sytuacja w Andaluzji? 

  • Została otwarta granica Andaluzji. Można wjechać i wyjechać do regionu bez problemów. 
  • Godzina policyjna wprowadzana jest lokalnie. Obowiązuje wtedy zakaz poruszania się bez wskazania „wyższego powodu” w godz. 2.00-7.00. W pozostałych miejscach nie ma zakazu przemieszczania się nocą. 
  • Wprowadzono nowe godziny otwarcia oraz limity osób w obiektach. 
  • Maseczki nie są obowiązkowe w przestrzeniach otwartych (na zewnątrz), pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu interpersonalnego. W przypadku braku możliwości zachowania dystansu (wąskie uliczki), maseczki są obowiązkowe. W pomieszczeniach zamkniętych oraz transporcie publicznym maseczki są obowiązkowe. 

OGRANICZENIA W ANDALUZJI 

TRANSPORT PUBLICZNY 

W transporcie publicznym w Hiszpanii mogą być zajęte wszystkie miejsca siedzące przy zapewnieniu maksymalnej separacji. Noszenie maseczki jest obowiązkowe. Część z usług na pokładzie może zostać zmieniona lub anulowana (np. darmowe gazety, słuchawki). Szczegółowe informacje można uzyskać u poszczególnych przewoźników.

PLAŻA I BASENY

Plaże i obiekty jak baseny nie mają narzuconych ograniczeń godzinowych. Między grupami należy zachować dystans min. 1,5 metra. Wszelkie plany, zasady obowiązujące muszą zostać wyraźnie zaznaczone przez urzędy miasta przy wejściu na plażę. 

Od 23-29.07.21 plaże w Maladze i na całym Costa del Sol będą zamknięte w nocy dla wszystkich od 23.00 do 7.00

aktualna sytuacja w Andaluzji
Nowa normalność na plażach Costa del Sol. Foto: Przewodnik Andaluzja.

OBIEKTY ZABYTKOWE ORAZ ŻYCIE KULTURALNE 

Obiekty zabytkowe oraz muzea są otwarte dla zwiedzających. W obiektach obowiązują nowe zasady, m. in. zmniejszenie liczby zwiedzających  (w zależności od poziomu sanitarnego p/COVID-19 danej gminy). Warto zarezerwować bilety on-line, w przypadku obawy, że zabraknie biletów. Szczegółowe zasady dotyczące aktualnego zwiedzania zabytków oraz muzeów w Maladze i Andaluzji można znaleźć na ich oficjalnych stronach internetowych.

Obowiązują limity wielkości grup zwiedzających w obiektach, jak i na zewnątrz. 

Obchody świąt, festiwali, pielgrzymki i inne w 2021 roku są odwoływane lub modyfikowane, dostosowując je do aktualnej sytuacji. 

BARY, RESTAURACJE, DYSKOTEKI I ŻYCIE NOCNE 

Obiekty gastronomiczne w Andaluzji takie jak kawiarnie, bary, restauracje itp. są otwarte do godz. 24.00. W lokalach gastronomicznych przy stoliku może siedzieć maksymalnie 8 osób wewnątrz lokalu, 10 osób na zewnątrz lokalu, przy zachowaniu 1,5 m odległości między stolikami.* Maseczki można zdjąć tylko w momencie jedzenia lub picia. W wielu lokalach karty dań zmieniono na jednorazowe lub są do pobrania za pomocą kodu QR.

Lodziarnie oraz punkty sprzedaży lodów mogą być czynne do godz. 1.00. Sprzedaż alkoholu w tych punktach może być prowadzona do godz. 24.00.*

Uroczystości mogą odbywać się w limitach 50-300 osób w pomieszczeniach zamkniętych, 75-500 osób na zewnątrz.*

Puby i lokale z muzyką mogą być otwarte do godz. 2.00. Przy stoliku może siedzieć maksymalnie 8 osób wewnątrz lokalu, 10 osób na zewnątrz lokalu.*

Dyskoteki zostaną otwarte na poziomie 1, 2, 3. Mogą być otwarte do godz. 2.00. Przy stoliku może siedzieć maksymalnie 8  osób wewnątrz lokalu, 10 osób na zewnątrz lokalu. Przy poziomie obostrzeń 1 można tańczyć, jeśli parkiet znajduje się na zewnątrz, maseczka nadal jest obowiązkowa. 

* Limit uzależniony jest od poziomu sanitarnego (poziomu obostrzeń) danej gminy.

Aktualne ograniczenia i obostrzenia w poszczególnych gminach Andaluzji można sprawdzić również w tym miejscu.

Aktualny poziom obostrzeń w Andaluzji. Foto: Junta de Andalucía.
Aktualny poziom obostrzeń w Andaluzji. Foto: Junta de Andalucía.

PRZED PRZYJAZDEM DO ANDALUZJI

TEST NA COVID-19, KOD ZDROWIA QR ORAZ ZMIANA PRZY WJEŹDZIE DO HISZPANII OD 7.06.21

Od 7.06.21 przy wjeździe Hiszpanii drogą lądową lub przylocie samolotem z krajów ryzyka będzie wymagany od przyjeżdżających jeden z poniższych dokumentów: 

  • Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Hiszpania wymaga negatywnych wyników testów molekularnych, jak PCR, RT-PCR, RT-LAMP (Reverse Transcriptase Loop-Mediaded Isothermal Amplification) lub TMA (Transcription Mediaded Amplification), od podróżnych z zagranicy (kraje ryzyka). Akceptowane są również szybkie testy antygenowe. Wynik musi pochodzić z testu zrobionego w ciągu 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii. Potwierdzenie wyniku musi być napisane w języku hiszpańskim lub angielskim (może być również w języku francuskim i niemieckim). 
  • Zaświadczenie o przyjęciu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19. Osoby zaszczepione po 14 dniach po przyjęciu pełnej dawki są zwolnione z obowiązku posiadania testu na COVID-19. Zaświadczenie musi zawierać elementy jak: imiona i nazwiska zaszczepionego, data ostatniego szczepienia, rodzaj szczepionki, liczba dawek, kraj szczepienia oraz dane instytucji wydającej zaświadczenie. 
  • Zaświadczenie o przebyciu COVID-19. Zaświadczenie po 11 dni od uzyskania pierwszego wyniku pozytywnego. Zaświadczenia będą ważne do 180 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku. Zaświadczenie musi zawierać: imiona i nazwiska, datę pierwszego testu z wynikiem pozytywny, rodzaj testu, nazwę kraju, gdzie przeprowadzono test. 

Od 21.06.21 Polska nie jest zaliczana do krajów ryzyka. Oznacza to, że nie jest wymagane posiadanie ww certyfikatów / zaświadczeń. Wystarczy tylko kod QR z aplikacji SpTH. Aktualna lista krajów ryzyka obowiązuje do 19.09.21.

Każdy podróżny ma obowiązek posiadania kodu QR. W ciągu 48 godzin przed lotem (lub przed podróżą drogą morską) do Hiszpanii należy wypełnić on-line formularz zdrowia z informacjami o stanie zdrowia, odbytych w ostatnim czasie podróżach. Należy również podać swój telefon i adres, gdzie będziemy zakwaterowani w Hiszpanii. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany kod QR, który jest naszym indywidualnym kodem zdrowia. Po przylocie do Hiszpanii należy go okazać służbom na lotnisku.  Formularz do wypełnienia z możliwością wygenerowania indywidualnego kodu QR znajduje się na stronie: https://www.spth.gob.es/create

Na lotnisku w Hiszpanii będzie również kontrolowana temperatura przylatujących (termometry lub kamery termowizyjne). W przypadku przekroczenia temperatury 37,5’C zostanie przeprowadzone badanie lekarskie (ponowne sprawdzenie temperatury i szczegółowy wywiad). Więcej informacji  tutaj na stronie hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. 

Mając oznaki koronawirusa, nie wolno lecieć samolotem. Pasażerowie na lotniskach będą mieli kontrolowaną temperaturę poprzez kamery termiczne lub urządzenia pomiarowe. Jeżeli pasażer będzie miał gorączkę może zostać nie wypuszczony z lotniska, ani nie wpuszczony do kraju.

MASECZKI I DYSTANS SPOŁECZNY

Od 26.06.21 w Hiszpanii zniesiono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz (w przestrzeniach otwartych). Jeżeli jednak w przestrzeni otwartej nie ma możliwości zachowania dystansu interpersonalnego, maseczka pozostaje obowiązkowa. Maseczki są nadal obowiązkowe w przestrzeniach (obiektach) zamkniętych oraz transporcie. Maseczki zakrywające nos i usta (!) należy nosić obowiązkowo we wszystkich przestrzeniach zamkniętych oraz otwartych (na zewnątrz, na ulicy), gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu. Mandat za brak noszenia maseczki to min. 100 euro. Oprócz maseczek zaleca się zachowanie dystansu interpersonalnego 1,5 m oraz ogólną higienę, w tym częste dezynfekowanie rąk.

W miastach pojawiły się nowe znaki przypominające o zachowaniu ruchu prawostronnego wśród pieszych oraz zachowaniu minimalnej odległości. Przy minimalnej odległości na znakach często pojawia się 2 metry zamiast 1,5 metra.

KWARANTANNA, LOTY I INNE WĄTPLIWOŚCI 

Granice Hiszpanii i Polski są otwarte. Nie ma kwarantanny po przyjeździe do Hiszpanii z Polski. Dla przyjeżdżających z krajów ryzyka testy lub stosowne certyfikaty są obowiązkowe – informacja znajduje się wyżej we wpisie. 

Po przyjeździe z Hiszpanii do Polski obowiązuje kwarantanna (szczegóły można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Warunki zwolnienia z kwarantanny opisane są również na stronie GIS. 

W związku ze zmieniającą się sytuacją należy śledzić informacje pochodzące od władz lokalnych. Przed przylotem do Hiszpanii należy sprawdzić obostrzenia dotyczące konkretnego regionu, prowincji, a nawet gminy! 

Przed wyjazdem warto również skonsultować informacje ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Opublikowano: 20.06.2020.
Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021.

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!

Przeczytaj również:

Projekt Przewodników bez granic na PolakPotrafi.pl

Wielki Tydzień 2021 w Maladze