Aktualna sytuacja w Andaluzji / Nowa normalność po COVID-19

 

8.02.23. Aktualizacje będą pojawiać się na bieżąco.

W niedzielę, 9.05.21 zakończy się w Hiszpanii stan alarmowy wprowadzony przez premiera Hiszpanii, Pedro Sancheza, 25 października ubiegłego roku.  Od 9 maja Hiszpania realizuje plan powrotu do normalności, a co za tym idzie zmieni się również aktualna sytuacja w Andaluzji. Władze regionów będą teraz odpowiedzialne za podejmowanie decyzji dotyczących przebiegu drogi do normalności, stąd obostrzenia i ograniczenia mogą się różnić pomiędzy regionami Hiszpanii.

Podróżując do Malagi i Andaluzji warto poznać zasady jakie obejmuje plan powrotu do normalności (czy też nowej rzeczywistość ). Niezależnie od wyjazdu w celach służbowych lub rekreacyjnych obowiązują takie same zasady. Takie same ograniczenia czy obostrzenia są dla miejscowych, jak i dla turystów!

aktualna sytuacja w Andaluzji
Nowa normalność w Andaluzji. Foto: Przewodnik Andaluzja. 

AKTUALNA SYTUACJA W ANDALUZJI 

Jaka jest aktualna sytuacja w Andaluzji? 

  • Została otwarta granica Andaluzji. Można wjechać i wyjechać do regionu bez problemów. 
  • Godzina policyjna wprowadzana jest lokalnie. Obowiązuje wtedy zakaz poruszania się bez wskazania „wyższego powodu” w godz. 2.00-7.00. W pozostałych miejscach nie ma zakazu przemieszczania się nocą. 
  • Wprowadzono nowe godziny otwarcia oraz limity osób w obiektach. 
  • Maseczki NIE są obowiązkowe w przestrzeniach otwartych (na zewnątrz). W wybranych pomieszczeniach zamkniętych oraz transporcie publicznym maseczki są obowiązkowe.
  • Od 16.02.22 NIE obowiązuje już paszport coovidowy w lokalach i obiektach zabytkowych.

OGRANICZENIA i OBOSTRZENIA W ANDALUZJI 

Cała Andaluzja znajduje się na 0 poziomie obostrzeń, środków zapobiegawczych COVID-19. 

Maseczki NIE SĄ OBOWIĄZKOWE. Tylko w wybranych pomieszczeniach zamkniętych (szpitale, przychodnie, apteki). Maseczki zakrywające nos i usta są obowiązkowe. Maseczki NIE SĄ OBOWIĄZKOWE w transporcie zbiorowym lub publicznym. 

NIE OBOWIĄZUJE paszport covidowy w lokalach i obiektach zabytkowych.

Zaleca się zachowywanie dystansu międzyludzkiego, unikanie dużych zbiorowisk, dezynfekcję rąk, wentylację pomieszczeń zamkniętych.

W lokalach nie ma innych ograniczeń związanych z godzinami lub pojemnością gości wewnątrz lokalu. We wewnętrzach maseczki są obowiązkowe. 

TRANSPORT PUBLICZNY 

W transporcie publicznym w Hiszpanii mogą być zajęte wszystkie miejsca siedzące przy zapewnieniu maksymalnej separacji. Noszenie maseczki w transporcie zbiorowym jest obowiązkowe. Część z usług na pokładzie może zostać zmieniona lub anulowana (np. darmowe gazety, słuchawki). Szczegółowe informacje można uzyskać u poszczególnych przewoźników.

PLAŻA I BASENY

Plaże i obiekty jak baseny nie mają narzuconych ograniczeń godzinowych. Między grupami należy zachować dystans min. 1,5 metra. Wszelkie plany, zasady obowiązujące muszą zostać wyraźnie zaznaczone przez urzędy miasta przy wejściu na plażę. 

Od 23-29.07.21 plaże w Maladze i na całym Costa del Sol będą zamknięte w nocy dla wszystkich od 23.00 do 7.00

aktualna sytuacja w Andaluzji
Nowa normalność na plażach Costa del Sol. Foto: Przewodnik Andaluzja.

OBIEKTY ZABYTKOWE ORAZ ŻYCIE KULTURALNE 

Obiekty zabytkowe oraz muzea są otwarte dla zwiedzających. W obiektach obowiązują nowe zasady, m. in. zmniejszenie liczby zwiedzających  (w zależności od poziomu sanitarnego p/COVID-19 danej gminy). Warto zarezerwować bilety on-line, w przypadku obawy, że zabraknie biletów. Szczegółowe zasady dotyczące aktualnego zwiedzania zabytków oraz muzeów w Maladze i Andaluzji można znaleźć na ich oficjalnych stronach internetowych.

Obowiązują limity wielkości grup zwiedzających w obiektach, jak i na zewnątrz. 

Obchody świąt, festiwali, pielgrzymki i inne są  modyfikowane, dostosowując je do aktualnej sytuacji. 

BARY, RESTAURACJE, DYSKOTEKI I ŻYCIE NOCNE 

Obiekty gastronomiczne w Andaluzji takie jak kawiarnie, bary, restauracje itp. są otwarte bez ograniczeń godzinowych. W lokalach gastronomicznych przy stoliku może siedzieć maksymalnie 8 osób wewnątrz lokalu, 10 osób na zewnątrz lokalu, przy zachowaniu 1,5 m odległości między stolikami.* Maseczki można zdjąć tylko w momencie jedzenia lub picia. W wielu lokalach karty dań zmieniono na jednorazowe lub są do pobrania za pomocą kodu QR.

Uroczystości mogą odbywać się w limitach 50-300 osób w pomieszczeniach zamkniętych, 75-500 osób na zewnątrz.*

Puby i lokale z muzyką mogą być otwarte bez ograniczeń godzinowych. Przy stoliku może siedzieć maksymalnie 8 osób wewnątrz lokalu, 10 osób na zewnątrz lokalu.*

Dyskoteki są otwarte na poziomie 1, 2, 3. Przy poziomie obostrzeń 1 można tańczyć, jeśli parkiet znajduje się na zewnątrz, maseczka nadal jest obowiązkowa. 

* Limit uzależniony jest od poziomu sanitarnego (poziomu obostrzeń) danej gminy.

Aktualna sytuacja w Andaluzji. Foto: Junta de Andalucía.
Aktualna sytuacja w Andaluzji. Foto: Junta de Andalucía.

Aktualne ograniczenia i obostrzenia w poszczególnych gminach Andaluzji można sprawdzić również w tym miejscu.

PRZED PRZYJAZDEM DO ANDALUZJI

TEST NA COVID-19, KOD ZDROWIA QR ORAZ ZMIANA PRZY WJEŹDZIE DO HISZPANII

Osoby podróżujące z Polski do Hiszpanii nie muszą posiadać certyfikatu COVID (zaświadczenia o szczepieniu, testu ani certyfikatu ozdrowieńca). Nie ma też już obowiązku okazywania kodu QR. 

W transporcie zbiorowym na terenie Hiszpanii maseczki nie są obowiązkowe. 

Od 7.06.21 przy wjeździe Hiszpanii drogą lądową lub przylocie samolotem z krajów ryzyka będzie wymagany od przyjeżdżających jeden z poniższych dokumentów: 

  • Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Hiszpania wymaga negatywnych wyników testów molekularnych, jak PCR, RT-PCR, RT-LAMP (Reverse Transcriptase Loop-Mediaded Isothermal Amplification) lub TMA (Transcription Mediaded Amplification), od podróżnych z zagranicy (kraje ryzyka). Wynik musi pochodzić z testu zrobionego w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii. Akceptowane są również szybkie testy antygenowe zrobione na 24 godzin przed przylotem do Hiszpanii. Potwierdzenie wyniku musi być napisane w języku hiszpańskim lub angielskim (może być również w języku francuskim i niemieckim).
  • Zaświadczenie o przyjęciu pełnego szczepienia przeciwko COVID-19. Osoby zaszczepione po 14 dniach po przyjęciu pełnej dawki są zwolnione z obowiązku posiadania testu na COVID-19. Zaświadczenie musi zawierać elementy jak: imiona i nazwiska zaszczepionego, data ostatniego szczepienia, rodzaj szczepionki, liczba dawek, kraj szczepienia oraz dane instytucji wydającej zaświadczenie. 
  • Zaświadczenie o przebyciu COVID-19. Zaświadczenie po 11 dni od uzyskania pierwszego wyniku pozytywnego. Zaświadczenia będą ważne do 180 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku. Zaświadczenie musi zawierać: imiona i nazwiska, datę pierwszego testu z wynikiem pozytywny, rodzaj testu, nazwę kraju, gdzie przeprowadzono test.

Posiadając certyfikat szczepienia lub ozdrowieńca, bądź negatywny wynik testu na COVID 19, turyści nie muszą posiadać hiszpańskiego kodu zdrowia QR. Uwaga, dochodzą do mnie jednak sygnały, że nadal niektóre linie wymagają go przy odprawie na lot do Hiszpanii. Należy stosować się do informacji pochodzącej z lini lotniczych, dopóki nie zostanie zaktualizowana zgodnie z informacjami ze strony hiszpańskiej.

Każdy podróżny ma obowiązek posiadania hiszpańskiego kodu QR z aplikacji SpTH. W ciągu 48 godzin przed lotem (lub przed podróżą drogą morską) do Hiszpanii należy wypełnić on-line formularz zdrowia z informacjami o stanie zdrowia, odbytych w ostatnim czasie podróżach. Należy również podać swój telefon i adres, gdzie będziemy zakwaterowani w Hiszpanii. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany kod QR, który jest naszym indywidualnym kodem zdrowia. Po przylocie do Hiszpanii należy go okazać służbom na lotnisku.  Formularz do wypełnienia z możliwością wygenerowania indywidualnego kodu QR znajduje się na stronie: https://www.spth.gob.es/create

Mając oznaki koronawirusa, nie wolno lecieć samolotem. Pasażerowie na lotniskach będą mieli kontrolowaną temperaturę poprzez kamery termiczne lub urządzenia pomiarowe. Jeżeli pasażer będzie miał gorączkę może zostać nie wypuszczony z lotniska, ani nie wpuszczony do kraju.

MASECZKI I DYSTANS SPOŁECZNY

Nie ma obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz (w przestrzeniach otwartych). Maseczki są obowiązkowe w obiektach opieki zdrowotnej oraz aptekach. Maseczki NIE SĄ OBOWIĄZKOWE w transporcie zbiorowym. Maseczki muszą zakrywać nos i usta. Mandat za brak noszenia maseczki to minimum 100 euro. Oprócz maseczek zaleca się zachowanie dystansu interpersonalnego 1,5 m oraz ogólną higienę, w tym częste dezynfekowanie rąk.

KWARANTANNA, LOTY I INNE WĄTPLIWOŚCI 

Granice Hiszpanii i Polski są otwarte. Nie ma kwarantanny po przyjeździe do Hiszpanii z Polski. Dla przyjeżdżających z krajów ryzyka testy lub stosowne certyfikaty są obowiązkowe – informacja znajduje się wyżej we wpisie. 

Po przyjeździe z Hiszpanii do Polski NIE obowiązuje kwarantanna (szczegóły można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego).

W związku ze zmieniającą się sytuacją należy śledzić informacje pochodzące od władz lokalnych. Przed przylotem do Hiszpanii należy sprawdzić obostrzenia dotyczące konkretnego regionu, prowincji, a nawet gminy! 

Przed wyjazdem warto również skonsultować informacje ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Opublikowano: 20.06.2020.
Ostatnia aktualizacja: 8.02.2023.

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!

Przeczytaj również:

Projekt Przewodników bez granic na PolakPotrafi.pl

Wielki Tydzień 2023 w Maladze

1 thought on “Aktualna sytuacja w Andaluzji / Nowa normalność po COVID-19

  1. Pingback:Wielki Tydzień w Maladze 2021 - przewodnikandaluzja.pl

Możliwość komentowania jest wyłączona.