„Arlequín” – wystawa cyfrowa w Muzeum Picasso Malaga

„Arlequín” – pierwsza wystawa cyfrowa w Muzeum Picasso Malaga

W ubiegłą środę w Muzeum Picasso Malaga rozpoczęła się wystawa „Arlequín. Una exposición para mirar y leer”. Otwarcie pierwszej cyfrowej wystawy w Muzeum Picasso Malaga jest odpowiedzią na zamknięcie muzeum z powodu epidemii COVID-19, jak i kontynuacją działalności kulturalnej prowadzonej przez tę instytucję.

 

 

"Arlequín. Una exposición para mirar y leer" Foto: Museo Picasso Málaga
„Arlequín. Una exposición para mirar y leer” Foto: Museo Picasso Málaga.

Wystawa

„Arlequín. Una exposición para mirar y leer” to wystawa Muzeum Picasso Malaga tworzona jako powitanie dla inicjatywy Antonio Banderasa, który w listopadzie 2019 roku otworzył w Maladze Teatr Soho. Niestety sytuacja epidemiczna doprowadziła do odwołania wystawy w jej zakładanej formie.

Muzeum Picasso Malaga nie zrezygnowało z projektu, choć ekspozycja w salach wystawowych muzeum nie powstała.  Wystawa „Arlequín. Una exposición para mirar y leer” nabrała innego wymiaru stając się wystawą cyfrową, którą można obejrzeć i przeczytać niczym książkę. Tytuł wystawy to dosłownie z języka hiszpańskiego „Arlekin. Wystawa do patrzenia i czytania”. To szczególne wydarzenie kulturalne jest nowym otwarciem dla Muzeum Picasso Malaga jako miejsca wystaw wirtualnych.

Wystawa obejmuje 50 zdjęć dzieł oraz fragmentów filmów, a także antologię tekstów i odniesienia bibliograficzne. W prezentowanej kolekcji znalazły się reprodukcje prac, których fizycznie nie można byłoby zobaczyć na wystawie ze względu na ich wyjątkowe cechy. Centralnym obiektem wystawy i jej osią jest „Arlequín (Léonide Massine) z 1917 roku należący do kolekcji Muzeum Picasso Barcelona.

Wystawa ukazuje związek między sztukami wizualnymi, a teatrem poprzez dwie postacie – Picassa i drugą, pochodzącą z commedia dell’arte. Arlekin, bo o nim właśnie mowa, to postać, która była inspiracją dla Pabla Picassa. Dzieła Picassa i innych artystów przedstawiają świat Arlekina i commedia dell’arte z różnych perspektyw.

Cała wystawa powstała przy współpracy Muzeum Picasso Malaga z między innymi Fundacją Bancaja, Piccolo Theatre w Mediolanie oraz licznymi instytucjami prywatnymi i publicznymi.

 

Jak obejrzeć wystawę?

Aby poznać wystawę „Arlequín. Una exposición para mirar y leer” należy otworzyć oficjalną stronę Museo Picasso Malaga. Następnie w części Exposiciones (Wystawy) wybrać Digital (Cyfrowa). „Arlequín…” jest aktualnie jedyną wystawą cyfrową, którą możemy znaleźć na stronie Muzeum Picasso Malaga.

Wystawa online zaprojektowana została w sposób intuicyjny. Funkcjonalność wirtualnej wystawy daje możliwość powracania do treści oraz ich stopniowego poznawania. Językiem wystawy jest język hiszpański, ale wykorzystując funkcję przeglądarki internetowej jej treść można przetłumaczyć na dowolny język.

 

Informacja dla zainteresowanych:

 

Życzę Wam przyjemnego czasu przy poznawaniu tej wystawy!

 

 

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!

 


Przeczytaj również:

15 lat Muzeum Picasso Málaga (publikacja z 2018 roku)

 

Pytania, sugestie? Skontaktuj się drogą elektroniczną lub poprzez media społecznościowe. Kontakt tutaj