Benalmádena – historia nazwy

Benalmádena – historia nazwy

Benalmádena to jedno z popularnych miast do wypoczynku na Costa del Sol. Niejednemu turyście, który się tu znalazł nazwa przysporzyła pewnie problemu w jej zapamiętaniu. Kiedy już jednak ten etap większość miała za sobą, padło pytanie, skąd ta nazwa?

Toponomia

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy Benalmádena, choć ta najczęściej przyjmowana hipoteza odnosi się do korzeni górniczych. W prowincji Malaga znajduje się kilkadziesiąt miast o nazwach, których znaczenie dla wielu mieszkańców wciąż nie jest znane. Tak właśnie jest w przypadku Benalmadeny. Pod tą jedną z najdłuższych w prowincji nazw, kryje się kilka teorii jej pochodzenia.

Czasy muzułmańskie

Najczęściej historycy odwołują się do przekształcenia z dźwieków arabskiego „Ibn al-ma’din”, co oznacza „Dzieci kopalni”. Obfite złoża rudy żelaza i ochry w obszarze potwierdzają tę hipotezę. Z drugiej jednak strony, inni autorzy twierdzą, że obecna nazwa Benalmádena opiera się o tłumaczenie z innych arabskich słów, również związanych z działalnością górniczą, „Bina al-ma’din” znaczące tyle co „Budynek kopalni”.

Istnieje jeszcze inna teoria, choć mniej popularna, utrzymuje one, że oryginalna nazwa oznacza „Wspólnotę między dwoma źródłami” od arabskiego „Bena-A La Ena”. Benalmádena miałaby się odnosić do majątku ziemskiego rodziny Al-Madina, która była bogatą muzułmańską rodziną z Malagi i mogła posiadać ziemie na tym obszarze.

Najbardziej jednak akceptowalne hipotezy to właśnie te związane z działalnością górniczą na tym terenie.

Może jednak wcześniej?

Ciekawostką może być, że tereny te były zamieszkiwane jeszcze wcześniej, to jest około 18.000 lat temu czyli w paleolicie górnym. W Cueva del Toro, u podnóża góry Calamorro, odkryte zostały malowidła naskalne pochodzące z tego okresu. Wspomniana jaskinia mogła być używana jako sanktuarium. Według różnych badań, jest ona niezbędna do udokumentowania historii gminy Benalmádena, ponieważ jej historia sięga około 15 000 lat temu. Najbardziej uderzającym szczegółem jaskini jest malowidło przedstawiające czerwone rogate bydło.

Dokumentacja

Pierwsze odniesienia do nazwy Benalmádena znajdują się w dokumentach pochodzących z XV wieku, w kontekście walk pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami podczas rekonkwisty Korony Kastylii wobec Królestwa Granady.

W ostatnich stuleciach nazwa Benalmádena była przekształcana w dokumentach historycznych i można ją było znaleźć także jako Benalmaina, Benalmaña lub Benalmadina.

 


Przeczytaj również:

Torremolinos – historia nazwy

 

Podoba Ci się ten tekst? Chcesz go zachować? Udostępnij go na Facebook!

Pytania, sugestie? Skontaktuj się drogą elektroniczną lub poprzez media społecznościowe. Kontakt tutaj