Biznaga – symbol Malagi

Biznaga – symbol Malagi

Malaga jest miastem licznych tradycji, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Jedną z najbardziej charakterystycznych rzeczy, a tym samym symbolem Malagi jest biznaga. Sama tradycja związana z biznagą nie jest jeszcze dobrze udokumentowana i nadal należy bardziej do rodzinnego kręgu, czy też dziedzictwa popularnego Malagi oraz prowincji.

Co to jest biznaga?

Biznaga jest kompozycją z kwiatów jaśminu przymocowanych do naturalnego szkieletu zrobionego z ususzonych roślin. Wykorzystując mało ozdobne rośliny w połączeniu z jaśminem powstało niezwykłe połączenie. Biznaga to rodzaj współpracy człowieka z przyrodą. Połączenie pięknego, delikatnego, prostego, ale jakże zniewalającego pod względem zapachu jaśminu na pewno takim jest.

Biznaga Przewodnik Malaga Andaluzja
Biznaga. Foto: Przewodnik Andaluzja.

Budowa biznagi

Jaśmin jest bardzo ważnym elementem biznagi, to on jest jej sercem. W Andaluzji najpopularniejszy jest jaśmin królewski, nazywany również hiszpańskim (Jasminum officinale). Delikatne białe kwiaty o wyrazistym zapachu w niewielkich grupkach  porastają gałązki jaśminu. Kwiaty, choć białe, kiedy są jeszcze zamknięte mają lekko różowawy kolor. Wiosna to czas kwitnienia jaśminu, który możemy spotkać kwitnący aż do jesieni (czasami nawet aż zimą!). Każdy kwiat żyje tylko 24 godziny. Kiedy jedne kwiaty przekwitają, pojawiają się kolejne. Jaśmin pachnie delikatnym i subtelnym aromatem słodkich perfum. Jaśmin jest przyjemny dla oka i węchu, często można go spotkać na kratach w oknach, pnie się po murach już od dawnych czasów.

Podstawę biznagi stanowi „Ammi Visnaga”, która jest rodzajem szkieletu dla formacji z kwiatów jaśminu. Łodyga jest koloru żółtawego, a u góry zakończona jest kielichem z mniejszych rozgałęzień. Po wysuszeniu i przycięciu w miejsca rozgałęzień trafiają kwiaty jaśminu.

Gotowe biznagi umieszczane są w podstawie z liścia opuncji. Opuntia ficus-indica nazywana po prostu opuncją, to odmiana kaktusa o owalnych liściach o mięsistej teksturze. Liście pokryte są długimi i twardymi kolacami. Kolorowe (czerwone lub żółte) owoce rosną u góry liści. Owoce opuncji są jadalne, a sama roślina (liście i owoce) mogą być wykorzystywane również w medycynie naturalnej oraz kosmetykach.

Każda kompozycja biznagi to dużo pracy, z którą biznagueros radzą sobie dzięki pomocy rodziny. Zbiory zamkniętych kwiatów jaśminu odbywają się o wczesnym poranku. Wybiera się tylko te kwiaty, które są najjaśniejsze. Kwiaty umieszczane w biznadze muszą być zamknięte. W zależności od temperatury oraz wilgotności, około 18-tej kwiaty zaczynają się otwierać. Praca nad biznagą wymaga dużo cierpliwości. Przy takiej pracy często towarzyszą rodzinne pogaduszki między dziadkami, dziećmi, a nawet wnukami. Ukończone biznagi umieszcza się pionowo w penca, którą stanowi liść opuncji (po wcześniejszym usunięciu z niego kolców).

Biznaguero

Biznaguero to sprzedawca kwiatów biznagi. Sprzedawcy trzymają w swoich rękach penca z biznagami niczym rodzaj tacy. Gdy raz z pierwszym powiewem gorąca popołudnia jaśminy zaczynają się otwierać na ulicach Malagi na ulicach pojawiają się jej sprzedawcy. Dookoła roznosi się słodki zapach kwiatów jaśminu. 

Biznaguero to osoba uwielbiana w Maladze, można powiedzieć, że sprzedająca emocje. Wystarczy, że przejdzie ulicą pośród ogródków restauracyjnych, a już wkoło unosi się przyjemna woń. 

Strój typowy dla biznaguero składa się z kapelusza typu cordobes, czerwowy pas z materiału, biała koszula i czarne spodnie. Panowie często noszą również czarne kamizelki. Tak ubrani mężczyźni wychodzą na ulicę sprzedawać ten wyjątkowy „kwiat z kwiatów”.

Pomnik El Biznaguero w Maladze. Foto: Przewodnik Andaluzja.

Biznaga dziś

Bez sprzecznie biznaga to symbol Malagi.  Wizerunek symbolu Malagi, czyli biznaga, można znaleźć w wielu materiałach promocyjnych miasta, a także pod postacią licznego lokalnego rzemiosła. Jeśli chcecie przywieźć jakąś wyjątkową pamiątkę z Malagi – polecam reprezentacje biznagi.

Prestiżowy Festiwal Kina Hiszpańskiego w Maladze (Festival de Málaga de Cine Español), który odbywa się w mieście od 1998 roku przyznaje złotą biznagę „Biznaga de Oro” to nagroda, którą otrzymują twórcy najlepszego filmu. Oprócz samej nagrody nagrody warto również wspomnieć, że symbolem samego festiwalu filmowego jest właśnie biznaga.

Malaga słynie z Feria de Agosto, inaczej Feria de Málaga. Oficjalne plakaty reklamujące Festiwal Malagi również zawierają najczęsciej reprezentacje Malagi. Nie sposób również nie wspomnieć o takich artystach jak Felix Revello del Toro oraz Agustin Soler, którzy poświecili temu symboli wiele swoich dzieł.

 

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!

 


Przeczytaj również:

Feria de Málaga

 

Pytania, sugestie? Skontaktuj się drogą elektroniczną lub poprzez media społecznościowe. Kontakt tutaj.