Feria de Malaga

Feria de Malaga

Feria de Malaga to najważniejsze święto miasta Malaga. W czasie trwania Feria de Malaga miasto zamienia się w prawdziwą ferie barw, kolorów oraz dźwięków, a na każdym kroku widać, że mieszkańcy Malagi na prawdę potrafią cieszyć się życiem.

Historia

Feria de Malaga, po polsku inaczej Festiwal Malagi, trwa 9 dni i często nazywany jest również Feria de Agosto, czyli Festiwalem Sierpniowym. Rozpoczyna się zawsze w drugim tygodniu sierpnia nocą z piątku na sobotę. Historia obchodów święta miasta sięga aż XV wieku i jest związana ze zdobyciem miasta przez Królów Katolickich. 19 sierpnia 1487 roku Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński przyłączyli Malagę do Korony Hiszpańskiej. Już w trzy lata później pierwszy raz świętowano przynależność miasta do Hiszpanii i początkowo obchody miały religijny charakter. Z kolejnymi stuleciami świętowanie zostało wzbogacone o sporo świeckich zwyczajów i pozostaje tak do dnia dzisiejszego.

 

Plakat Feria de Malaga 2018
Plakat Feria de Málaga 2018. Foto: Ayuntamiento de Málaga. 

 

Przebieg

Początek Feria de Malaga, wspomnianej już wcześniej nocy z piątku na sobotę, ogłaszany jest o północy w huczny sposób, bo pokazem sztucznych ogni na plaży Malagueta. Następnie odbywa się inauguracyjny koncert. Świętowaniu towarzyszą liczne przekąski oraz wino. Choć nam Malaga kojarzy się z czerwonym słodkim winem Malaga, to mieszkańcy świętują białym słodkim winem o nazwie Cartojal.

W kolejne dni świętowanie podzielone jest na część „Feria de día” oraz „Feria de noche”. Każdego dnia do godzin późnego popołudnia obchody przebiegają w obrębie centrum historycznego Malagi, to właśnie tutaj koncentruje się „Feria de día”. Na licznych placach odbywają się koncerty, można zobaczyć flamenco oraz przejazdy powozów. Uliczki wypełnione są dźwiękami muzyki oraz gwaru świętujących w barach uczestników festiwalu. Jak na każdym festynie w mieście pojawiają się okolicznościowe stragany. Feria Real, czy też Cortijo de Torres, to miejsce gdzie odbywa się „Feria de noche”. Wszyscy mieszkańcy zjeżdżają się pod miasto, aby świętować odświętnie ubrani w tradycyjnych strojach Malagueńos. Nocą świętowanie odbywa się w prowizorycznych namiotach budowanych specjalnie na Feria de Malaga, nazywają się casetas. Wiele z tych namiotów należy do przedstawicielstwa miasta, firm, stowarzyszeń, a także znanych w Maladze lokali. W namiotach można nabyć popularne tapas, dania przygotowywane specjalnie na ferie oraz oczywiście białe wino Cartojal. Obok znajduje się wesołe miasteczko, z którego chętnie korzystają dzieci, jak i dorośli.

 

Corrida

Zgodnie z hiszpańską tradycją wydarzeniu towarzyszy również corrida czyli walka z bykami. „Feria Taurina de Agosto” to czas najlepszych walk w mieście. Tak, w Andaluzji nadal są one dozwolone. Tradycja ta istnieje już od początku obchodów Feria de Malaga. Najlepsi i najsłynniejsi torreadorzy mają swoje walki na końcu festiwalu, ci rozpoczynający swoje kariery mają walki w pierwszych datach trwania festiwalu.

 

W czasie trwania obchodów wiele wiele obiektów oraz punktów usługowych zmienia swoje godziny otwarcia. W hotelach zwykle brakuje miejsc noclegowych. Co roku do Malagi w okresie Feria de Malaga przybywa około 2,1 miliona odwiedzających. Nie ma się co dziwić, że wszyscy żyją rytmem Feria de Malaga. Olé!

 


Przeczytaj również:

Feria de Malaga 2018 – Informacje praktyczne

 

 

1 thought on “Feria de Malaga

  1. Pingback:Przewodnik Malaga - Feria de Malaga - PRZEWODNIKANDALUZJA.PL

Możliwość komentowania jest wyłączona.