Festiwale gastronomiczne w Maladze – maj 2019

 

Festiwale gastronomiczne w Maladze – maj 2019

Minęły kwietniowe festiwale gastronomiczne w Maladze, zatem przyszedł czas na kolejne już majowe gastronomiczne przygody. W tym miesiącu proponuję Wam kilka festiwali gastronomiczny w prowincji Malaga. Wielki Tydzień w tym roku nieco zamieszał między wydarzeniami gastronomicznymi, stąd maj jest wyjątkowo różnorodny.

 

Día de la Miel de Caña

Majowe festiwale gastronomiczne rozpoczniemy 4 maja (sobota) od Día de la Miel de Caña czyli Festynu Miodu z Trzciny Cukrowej, który odbędzie się we Frigiliana.  Rozpoczęcie przewidziane jest na godzinę 12.

W ramach obchodów zostaną otwarte drzwi fabryki Ingenio, która niegdyś była własnością hrabiego z Frigiliana. Dziś fabryka jest jedynym takim miejscem w Europie. W trakcie wizyt z przewodnikiem będzie można zobaczyć stare maszyny, kotły oraz pomieszczenia wykorzystywane do produkcji miodu. W trakcie festynu można będzie spróbować soku i miodu z trzciny cukrowej oraz poznać potrawy na bazie tradycyjnych przepisów. Będzie również wystawa starych maszyn i urządzeń używanych przed wiekami do wyrobu miodu. Zaplanowane są również konkursy fotografii i malarstwa. Koniec festynu planowany jest na godzinę 19.00.

 

 Frigiliana Malaga Przewodnik Andaluzja
Plakat reklamujący Día de la Miel de Caña. Foto: Ayuntamiento de Frigiliana.

Informacja dla zainteresowanych:

 • Nazwa: Día de la Miel de Caña
 • Data: 4.05.2019, godz. 12.00
 • Miejsce: Plaza del Ingenio, 29788 Frigiliana

 

Día de la Sopa Mondeña

W niedzielę, 5 maja, odbędzie się Día de la Sopa Mondeña czyli Dzień Zupy Mondeña. Rozpoczęcie jest planowane na godzinę 12.00 na Plaza de la Constitución w Monda. Już od początku obchodów będzie przygotowywana słynna zupa mondeña. Do ogromnego drewnianego naczynia o średnicy ponad półtora metra trafią składniki tradycyjnej receptury: chleb wiejski, pieprz, czosnek, jajka, oliwa i lokalny pomidor. Tomate del culo to wyjątkowa lokalna odmiana pomidora, która jest nieodzownym składnikiem zupy z Monda. Po zakończeniu gotowania, przybyli na festyn będą mogli spróbować nie tylko oficjalnej zupy, ale i tych przygotowanych przez mieszkańców Mondy. W trakcie będzie można poznać również produkty od lokalnych rzemieślników i rolników. Od godziny 13 do samego wieczora festynowi będzie towarzyszyła muzyka. Día de la Sopa Mondeña ma tytuł lokalnej atrakcji turystycznej.

 

Día de la Sopa Mondeña. Monda. Malaga Przewodnik Andaluzja
Plakat reklamujący Día de la Sopa Mondeña. Foto: Ayuntamiento de Monda.

Informacja dla zainteresowanych:

 • Nazwa: Día de la Sopa Mondeña
 • Data: 5.05.2019, godz. 12.00
 • Miejsce: Plaza de la Constitución, 29110 Monda

 

Fiesta de la Naranja

W niedzielę, 12 maja, w Coín odbędzie się Fiesta de la Naranja czyli Festiwal Pomarańczy. Święto to zostało zadeklarowane jako wyjątkowe wydarzenie turystyczne w Maladze już w 2004 roku. Festiwal obchodzony jest w związku z zakończeniem zbiorów pomarańczy.

Fiesta de la Naranja w Coín. Coín. Malaga Przewodnik Andaluzja
Plakat reklamujący Fiesta de la Naranja w Coín. Foto: Ayuntamienti de Coín.

 

Mieszkańcy, jak i przybyli turyści, zbierają się w Coín, aby wspólnie próbować takich dań jak ensalada malagueña (czyli sałatka z Malagi) i sopa hervida (tzw. „gotująca się zupa”). Nie może zabraknąć również pysznego soku pomarańczowego. Do przygotowania licznych dań zostanie użyte ponad 5000 kilogramów pomarańczy. Owoce cytrusowe trafią również do przybyłych na festiwal gości.

Fiesta de la Naranja rozpocznie się o godzinie 11.00, choć już od 9 będą trwały wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Najwięcej kulinarnych atrakcji będzie od godziny 14.00, gdy rozpocznie się degustacja sałatki z Malagi oraz zupy. Sopa hervida była typowym daniem wśród rolników pracujących w polu. Jej składniki to papryka, pomidory, czosnek, ziemniaki oraz czerstwy chleb, a nawet pomarańcze! W ramach Fiesta de la Naranja odbędzie się również konkurs na desery, oczywiście z festiwalowym owocem w roli głównej.

W okolicach głównego placu festiwalowego i odchodzących od niego ulic będzie można spróbować i nabyć lokalne produkty, takie jak chleb, sery, słodycze oraz wędliny. Nie zabraknie również stoisk z rzemiosłem oraz ceramiką.

W ciągu dnia zostanie także wręczona nagroda dla mieszkańca promującego okolicę – Nagroda Honorowej Pomarańczy. Oprócz tego odbędzie się także konkurs malarski im. Annette Deleitalle, belgijskiej malarki, która wybrała Coín jako miejsce inspiracji do swoich dzieł.

 

Informacja dla zainteresowanych:

 • Nazwa: Fiesta de la Naranja
 • Data: 12.05.2019, godz. 11.00
 • Miejsce: Plaza Bermúdez de la Rubia, Coín

 

Feria Sabor a Málaga

W piątek, 31 maja, w Antequera rozpocznie się Feria Sabor a Málaga. Festiwal produktów pochodzących z prowincji Malaga będzie odbywał się przez 3 kolejne dni w obrębie Recinto Ferial Parque Norte (Antequera, prowincja Malaga).

To już drugi największy festiwal gastronomiczny w prowincji Malaga organizowany przez Sabor a Málaga.

W trakcie festiwalu będzie można poznać produkty lokalnych rolników oraz producentów. Jak przy każdym tego typu wydarzeniu odbędą się również liczne warsztaty oraz degustacje miejscowych produktów.

 Antequera Przewodnik Malaga Przewodnik Andaluzja
Plakat reklamujący Feria Sabor a Málaga – Antequera. Foto: Sabor a Málaga.

 

Informacja dla zainteresowanych:

 • Nazwa: Feria Sabor a Málaga
 • Data: 31.05 – 2.06.2019
 • Miejsce: Recinto Ferial Parque Norte, Antequera

 

Kolejne fiesty gastronomiczne w Maladze już wkrótce!

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!