Medina Azahara na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Medina Azahara

Medina Azahara (w prowincji Cordoba) to X-wieczny kompleks pałacowo-miejski z czasów Abd al Rahmana III, który od dziś (1.07.2018) jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Kolejny obiekt w Andaluzji otrzymał to prestiżowe wyróżnienie! Na czym polega fenomen tego obiektu?

 

Historia splendoru

Miasto Medina Azahara zostało zbudowane przez pierwszego kalifa Al-Andalus, kalifa UmajJadów Abd al-Rahmana III. Budowa miała miejsce zaledwie 8 km na zachód od ówczesnej Kordoby. Kalif nazwał go Madinat al-Zahra, co po arabsku znaczy „jasne miasto”. Co ciekawe, ubiegając się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO sięgnięto do tej nazwy w kampanii reklamowej – „Medina Azahara, miasto Kalifa. Zakochaj się w mieście, które błyszczy ”.

Budowa miasta rozpoczęła się około 940 roku jako symbol wielkości i splendoru panowania ówczesnego kalifa. Medina Azahra została jednak zniszczona zaledwie kilka dekad później w wyniku wojen, które doprowadziły do końca dynastii Umajjadów w Al-Andalus (między 1010 a 1013 r.). Wielokrotnie łupione miasto, stopniowo rozbierane zabudowania, a także zarastająca ją roślinność doprowadziły do zapomnienia Medina Azahara. Dopiero w połowie XIX wieku odzyskano pamięć historyczną o miejscu mitycznego miasta. W 1923 roku kompleks zadeklarowano jako BIC, dziedzictwo kulturowe, i od tego czasu podlega on ochronie.

 

Ślady przeszłości

Zespół archeologiczny Medina Azahara jest obecnie jednym z największych w Hiszpanii i jednym z najbardziej reprezentatywnych średniowiecznej Europy. Jego kształt jest prostokątny, a jego wymiary to około 1515 metrów na 745 metrów (powierzchnia ok. 112 hektarów). Ponadto Medina Azahara uważana jest za jeden z najbardziej oryginalnych monumentalnych kompleksów architektury andaluzyjskiej i sztuki islamskiej.

Jednym z najbardziej imponujących danych o Medinie Azahara jest to, że to, co widzimy w obrębie stanowiska archeologicznego, to tylko 10% pierwotnego kompleksu palatyńskiego miasta z X wieku.

Ruiny już dają nam wyobrażenie o skali i spektakularności starego Madinata Al-Zahry. Duże ogrody, pięknie urządzone pokoje, kolorowe fontanny i stawy oraz spektakularne arkady sprawiły, że był to swego czasu Versailles, do tego stopnia, że ​​wielu arabskich autorów doszło do wniosku, że Medina Azahara była jednym z najbardziej imponujących miast, jakie kiedykolwiek zbudowały człowiek!

Salón rico czyli bogata sala, nazwana na cześć bogactwa dekoracji, znajduje się w centralnym miejscu ówczesnego miasta i była miejscem przyjmowania zagranicznych przedstawicieli. Przybywający do miasta goście przemierzając ulice Medina Azahara mogli podziwiać jego bogactwo, przed przybyszami rozciągał się obraz potężnego i imponującego miasta.

 

Medina Azahara, Cordoba. Foto: Przewodnik Andaluzja.
Medina Azahara, Cordoba. Foto: Przewodnik Andaluzja.

 

Myślę, że Medina Azahara to jedno z tych miejsc w Andaluzji, które powinno się znaleźć na liście obowiązkowej, dla wszystkich dociekliwych turystów odwiedzających Andaluzję. Informacje na temat zwiedzania Medina Azahara znajdziecie również tutaj.

 

 

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!

Pytania, sugestie? Skontaktuj się drogą elektroniczną lub poprzez media społecznościowe. Kontakt tutaj


Przeczytaj również:

Światowe Dziedzictwo UNESCO w Andaluzji