Owoce egzotyczne w Maladze

Owoce egzotyczne w Maladze

Często odwiedzając Mercado de Atarazanas, halę handlową w centrum Malagi, słyszę zachwyt turystów nad egzotycznymi owocami. Owoce egzotyczne w Maladze? Wielu nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że większość z nich pochodzi właśnie z prowincji Malaga.

Unikalne warunki klimatyczne w znacznej części prowincji Malaga doprowadziły do tego, że w przeciągu ostatnich dekad pojawiło się sporo upraw egzotycznych owoców. Wszystko zaczęło się od mango i awokado, a następnie cherymoja (flaszowiec peruwiański). Te trzy egzotyczne owoce są głównie uprawiane w Maladze.

Awokado

Awokado jest królem wśród egzotycznych owoców w prowincji Malaga. Jest to owoc, który spotkamy tu przez większość roku. Od października do maja można go znaleźć w wielu sklepach z owocami, a także na targowiskach. Szczególnie dużo awokado dominuje części Malagi nazywającej się Axarquía.

przewodnik malaga andaluzja
Awokado z Malagi. Foto: Przewodnik Andaluzja.

Mango

Zaraz po awokado mango jest drugim najpopularniejszym w uprawie owocem. Jadąc ze wschodu wzdłuż wybrzeża do Malagi po drodze można zauważyć liczne drzewka mango. Ten soczysty owoc zazwyczaj ma swój sezon w ostatnich dniach lata i praktycznie przez całą jesień. Mango spotkamy najczęściej w Maladze lub Axarquía. W prowincji Malaga bardzo popularne jest wykorzystanie mango do produkcji dżemów. Więcej o mango możecie przeczytać tutaj.

Cherymoja

Owoc cherymoja, czy też flaszowiec peruwiański,  spotkamy zarówno w prowincji Malaga, jak i w prowincji Granada. Od września do jesieni owoce te królują na targowiskach. W Maladze podkreśla się często, że choć w Granadzie jest więcej ich upraw, tak jakość tych z Malagi jest lepsza. Taki lokalny patriotyzm 😉 Uprawy cherymoya można spotkać od Nerja aż po Vélez-Málaga.

przewodnik malaga andaluzja
Cherymoja. Foto: Przewodnik Andaluzja.

Papaja

Egzotyczny owoc, jakim jest papaja, nie miał szczęścia ze względów marketingowych. Papaje są jednak nadal uprawiane i sprzedawane w prowincji Malaga. Pochodzący z Ameryki Środkowej owoc jest zdrowy i łatwy do wykorzystania w konsumpcji bieżącej, produkcji soków czy sosów. W prowincji Malaga produkuje się nawet dżemy z papai.

Inne owoce egzotyczne

Awokado, mango, cherymoja czy papaja to nie jedyne owoce egzotyczne jakie spotkamy wśród upraw prowincji Malaga. Również w Maladze uprawiane są granaty, opuncje (ich owoc nazywamy chumbo), nispero czy też lichi. Mniej popularne, ale również występujące w prowincji Malaga są uprawy gujawy, marakui i owoca smoczego. Jako że upraw tych jest znacznie mniej, również dostępność tych owoców z wiadomych powodów jest mniejsza.

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!


Przeczytaj również:

Gazpacho i spółka – lato z hiszpańskimi chłodnikami

Pytania, sugestie? Skontaktuj się drogą elektroniczną lub poprzez media społecznościowe. Kontakt tutaj

1 thought on “Owoce egzotyczne w Maladze

  1. Pingback:Gazpacho z awokado - Przewodnik Malaga - PRZEWODNIK ANDALUZJA

Możliwość komentowania jest wyłączona.