Torremolinos – historia nazwy
Torremolinos jest jednym w wielu słynnych miast na Costa del Sol. Słynące głównie z licznych hoteli oraz komercji dla turystów skrywa w sobie historie splendoru przemysłu młynarskiego.
Toponomia
Nazwa Torremolinos pod względem toponomicznym może się wydawać prosta, jednak kryje się za nią długa historia. Po raz pierwszy termin ten pojawił się w 1748 roku na mapie Zenón de Somodevilla, statystyka i polityka z Rioja. Nazwa odnosi się do dużej liczby istniejących w tym czasie młynów wodnych oraz wieży strażniczej zlokalizowanej w pobliżu wybrzeża. Co ciekawe jednak, Torremolinos nie zawsze było tak nazywane.
Jaskinie jako początek Torremolinos
Pierwsza w tym miejscu była neolityczna wioska, której ludność zamieszkiwała jaskinie. Dogodne warunki takie jak dobra pogoda, obfitość wody, a także możliwość polowań i połowu ryb sprawiły, że obszar ten zaczął się rozwijać. Pierwszych osadników skusiło zatem w tym miejscu schronienie i woda. Było to na obszarze dzisiejszych Castillo de Santa Clara i Cuesta del Tajo. Informacje jak trafić do tego miejsca znajdziecie poniżej tekstu.
Pierwsze młyny
Historyk Carlos Blanco w „Historia de Torremolinos” utrzymuje, że późniejsi osadnicy na tych terenach mieszkali w chatach, a jaskinie wykorzystywali już tylko okazjonalnie. Pochodząca ze źródeł woda miała natomiast fundamentalne znaczenie pod panowaniem muzułmańskim, dzięki czemu rozpoczął się rozwój przemysłu młynarskiego. Wykorzystano zasoby wodne tych terenów tworząc duży kanał wodny, który ciągnął się od gór w kierunku wybrzeża. W pobliżu kanału powstało kilkadziesiąt młynów. Jeden z młynów z tych czasów, Molino de Inca jest obecnie odrestaurowany i można go podziwiać w Parku Jardín Botánico Molino de Inca (informacja poniżej).
Podboje Molina
Przypuszcza się, że w czasach muzułmańskich Torremolinos nazwane zostało Molina. Doskonałe warunki naturalne i przemysł młynarski były atutami tego miejsca, niestety od strony morza nadchodziło zagrożenie w postaci najeźdźców i piratów. W czasach dynastii Nasydów, około 1300 roku, wybudowano wieżę obronną na końcu ulicy San Miguel. W 1497 roku w aktach prawnych to miejsce pojawiło się już jako Torre de los Molinos, skąd prawdopodobnie powstała późniejsza nazwa.
Po zdobyciu Królestwa Granady przez Izabelę Katylijską i Ferdynanda Aragońskiego tereny te zostały nadane Rodrigo Pimentel i podlegały pod Alhaurín de la Torre, a następnie w 1502 roku pod Malagę.
Oficjalnie Torremolinos
Pierwsza wzmianka o Torremolinos, jako o ośrodku miejskim, pochodzi z 1748 roku z mapy prowincji, gdzie można znaleźć zapis „T. Molinos” (czyli Torre Molinos). Według spisu z 1769 roku, Torremolinos było częścią Churriana i liczyło sobie 106 mieszkańców przypisanych do różnych młynów.
Torremolinos w latach 1813 – 1924 było niezależną gminą, jednak później zostało włączone jako część Malagi. Lata 50 i 60 XX wieku to okres rozkwitu turystycznego wybrzeża Costa del Sol i Torremolinos, które z wioski rybackiej stało się pierwszym na zachód od Malagi miejscem wypoczynku.
27 września 1988 roku Junta de Andalucía (Rząd Andaluzji) ponownie ogłosił Torremolinos niezależną gminą.
Chcesz zobaczyć miejsca z Torremolinos wspomniane w tym tekście?
- W Torremolinos koniecznie zrób spacer wzdłuż wybrzeża w kierunku zachodnim, z łatwością odnajdziesz miejsce nazywane Castillo de Santa Clara – tu rozpoczęła się historia miasta.
- Głównym deptakiem miasta jest Calle San Miguel z kościołem San Miguel. Za kościołem na wysokości wijących się schodów (przedłużenia ulicy) jest wieża obronna z czasów muzułmańskich. To właśnie Torre de Molinos, dziś określana również późniejszą nazwą Torre de Pimentel.
- Oddalając się od centrum można trafić do wspomnianego ogrodu botanicznego z młynem Molino de Inca – Jardín Botánico Molino de Inca. Adres: Camino de los Pinares, s/n. Informacja dotycząca godzin otwarcia i cen biletu tutaj.
Podoba Ci się ten tekst? Chcesz go zachować? Udostępnij go na Facebook!
Pytania, sugestie? Skontaktuj się drogą elektroniczną lub poprzez media społecznościowe. Kontakt tutaj
Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!
Przeczytaj również:
1 thought on “Torremolinos – historia nazwy”
Comments are closed.