Wielki Tydzień w Maladze – informacje praktyczne
Wielki Tydzień w Maladze to czas wyjątkowy nie tylko dla jej mieszkańców. Procesje Wielkiego Tygodnia z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów. Obchody te uznawane są za wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu turystycznym.
Przygotowałam dla Was kilka informacji praktycznych dotyczących uczestnictwa w procesjach w Maladze oraz tabele z planami procesji na poszczególne dni. Znajdziecie tu procesje, w jakich można uczestniczyć począwszy od dziś, czyli od Niedzieli Palmowej, aż do Wielkiego Piątku.
Jedno z bractw z Malagi.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
W związku z mnogością procesji i przejść w trakcie Wielkiego Postu, jak i samego Wielkiego Tygodnia, są one zawsze oficjalnie publikowane. Można je znaleźć zarówno w wersji drukowanej, jak i w wersji elektronicznej. Biura Informacji Turystycznej w Maladze, jak i punkty informacyjne dysponują zwykle takimi folderami. Informacje w nich zawarte najczęściej pojawiają się w dwóch formach – opisowej lub w formie tabeli.
Poniżej opiszę Wam, jak zrozumieć przebieg procesji zapisany w tabeli oraz jak się praktycznie przygotować do uczestnictwa.
Jak czytać tabelę z przebiegiem procesji?
- U góry wytłuszczonym drukiem nad każdą kolumną znajdują się nazwy bractw. Poniżej nich miejsce rozpoczęcia procesji.
- Przebieg procesji jest zapisany z góry w dół.
- „Salida” oznacza wyjście, wyruszenie procesji.
- Kolejne przystanki i trasa przejścia danej procesji znajdują się zawsze poniżej, w tej samej kolumnie. Podane nazwy to najczęściej nazwy ulic lub punktów charakterystycznych na trasie.
- „Tribuna” oznacza trybunę zbudowaną na trasie przejścia procesji. Miejsca są płatne i kupowane z wyprzedzeniem.
- „Catedral” oznacza katedrę.
- „Encierro” to zakończenie procesji.
Chcecie wziąć udział, zobaczyć procesje, ale jeszcze nie wiecie jak?
- Zacznijcie od wyboru dnia, a następnie procesji.
- Sprawdźcie na mapie Malagi trasę przebiegu. Interaktywną mapę procesji znajdziecie tutaj. Mapy i program w wersji papierowej są również dostępne w Biurach Informacji Turystycznej Malagi oraz punktach informacyjnych.
- Możecie ustawić się w miejscu, które jest jednym z punktów przejścia procesji i tam na nią oczekiwać. Moja rada: należy być tam nawet na kilka godzin przed, żeby zająć dobre miejsce.
- Możecie iść za orszakiem procesji lub równolegle do jej trasy przebiegu. Ta druga opcja wymaga sporo wysiłku, ale jeśli chce się zrobić zdjęcia, to jest to najlepszy pomysł.
- Jeśli będziecie mieć szczęście, ktoś zaoferuje Wam odpłatnie miejsce na swoim balkonie, skąd z góry będziecie mogli podziwiać procesję. Jeśli się zdecydujecie ustalcie cenę, czas, warunki… Pamiętajcie, że może być to ryzykowne.
O czym należy pamiętać?
- Obchody mają charakter religijny, jednak nie zdziwcie się, jeśli zauważycie zachowania odbiegające od tych związanych z kultem. Wśród obserwujących zdarzają się przekąski (i nie tylko!) albo prywatne towarzyskie rozmowy (nawet wśród uczestników procesji!).
- Nie wolno wychodzić na trasę przebiegu procesji, przecinać jej czy też utrudniać jej przebiegu.
- Ze względu na warunki atmosferyczne mogą być zmiany w godzinach lub przebiegu procesji.
- Warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i pilnowaniu rzeczy wartościowych.
- Uważajcie na wosk ze świec, który zostaje na chodnikach. Bywa ślisko!
WIELKI TYDZIEŃ 2018 W MALADZE – PLAN PROCESJI
Niedziela, 25.03.2018 (Niedziela Palmowa)
Poniedziałek, 26.03.2018
Wtorek, 27.03.2018
Środa, 28.03.2018
Czwartek, 29.03.2018 (Wielki Czwartek)
Piątek, 30.03.2018 (Wielki Piątek)
Rozkład pochodzi z Diario Sur, www.diariosur.es
WIELKI TYDZIEŃ W MALADZE DLA KAŻDEGO
Nie ma Was teraz w Maladze? Chcielibyście zobaczyć obchody Wielkiego Tygodnia? Z pomocą przychodzi technologia i internet. Codziennie można będzie śledzić obchody na tej stronie internetowej. Wiem, że to nie to samo, ale może zainspiruje Was do tego, żeby w kolejnym roku obejrzeć procesje już na żywo w Maladze.
Gorąco zapraszam!
Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!