Nowa normalność w Hiszpanii po stanie alarmowym COVID-19

Nowa normalność w Hiszpanii po stanie alarmowym COVID-19

Aktualizacje będą pojawiać się w miarę możliwości na bieżąco.

Premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, ogłosił 20 czerwca zakończenie staniu alarmowego w związku z epidemią COVID-19. Od tego momentu poszczególne regiony przejęły kontrolę nad sytuacją oraz nad przestrzeganiem zasad nowej normalności.

Stopniowo będą otwierane granice Hiszpanii: 22.06.2020 dla krajów Schengen, 1.07.20202 dla krajów non-Schengen oraz Portugalii. Przy wjeździe do Hiszpanii od 22.06.2020 nie ma już obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny.

Podróżując do Malagi lub Andaluzji warto poznać zasady jakie obejmuje nowa normalność w Hiszpanii (czy też nowa rzeczywistość w Hiszpanii). Niezależnie od wyjazdu w celach służbowych lub rekreacyjnych obowiązują takie same zasady i o nich pamiętać.

Nowa normalność w Hiszpanii – zasady:

Kod zdrowia QR oraz zmiany przy przyjeździe do Hiszpanii

Każdy przylatujący do Hiszpanii musi wypełnić deklarację zdrowotną, w której jest obowiązek podania danych kontaktowych. Wydanie deklaracji leży po stronie linii lotniczej (w lipcu).

Na 48 godzin przed lotem (lub przed podróżą) do Hiszpanii należy wypełnić on-line formularz zdrowia z informacjami o stanie zdrowia, odbytych w ostatnim czasie podróżach. Należy również podać swój telefon i adres, gdzie będziemy zakwaterowani w Hiszpanii. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany kod QR, który jest naszym indywidualnym kodem zdrowia. Po przylocie do Hiszpanii należy go okazać służbom na lotnisku.  Formularz do wypełnienia z możliwością wygenerowania indywidualnego kodu QR znajduje się na stronie: https://www.spth.gob.es/create

Jak podaje Biuro Radcy Hiszpanii ds. Turystyki, obowiązek posiadania kodu wchodzi od sierpnia. Kod będzie można generować przez wyżej wymienioną stronę www lub aplikację.

Na lotnisku w Hiszpanii będzie również kontrolowana temperatura przylatujących (termometry lub kamery termowizyjne). W przypadku przekroczenia temperatury 37,5’C zostanie przeprowadzone badanie lekarskie (ponowne sprawdzenie temperatury i szczegółowy wywiad).

Mając oznaki koronawirusa, nie wolno lecieć samolotem. Pasażerowie na lotniskach będą mieli kontrolowaną temperaturę poprzez kamery termiczne lub urządzenia pomiarowe. Jeżeli pasażer będzie miał gorączkę może zostać nie wypuszczony z lotniska, ani nie wpuszczony do kraju.

W portach morskich w Hiszpanii również zostają wprowadzone takie same zasady.

Maseczki

W Hiszpanii jest obowiązek noszenia maseczek. Obowiązek ten istnieje dla wszystkich osób powyżej 6 roku życia w obrębie przestrzeni publicznych otwartych oraz zamkniętych, gdzie nie można zachować dystansu społecznego.

Od 15 lipca 2020 w Andaluzji zostaje wprowadzony obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych zamkniętych, jak i otwartych (na zewnątrz), niezależnie od możliwości zachowania dystansu społecznego. Maseczki należy nosić obowiązkowo we wszystkich przestrzeniach zamkniętych i otwartych (na ulicy) w Andaluzji. Jedyny wyjątek stanowią przestrzenie rodzinne oraz wyjątki opisane poniżej. 

Maseczki są obowiązkowe również w transporcie publicznym (autobus, metro, tramwaj, pociąg, taksówka, samolot). W samochodzie, gdy pasażerowie nie mieszkają wspólnie, maseczki są obowiązkowe. Należy pamiętać, że tam, gdzie nie można dystansować się na 1,5 m, maseczki są wymagane.
Aktualna kara za brak maseczki w wyżej wymienionych miejscach to 100 euro.
Sytuacje, w których maseczka nie jest obowiązkowa: uprawianie sportu (indywidualnie), na plaży (w czasie plażowania lub pływania), pływanie, w kawiarni lub lokalu gastronomicznym (gdy chcesz coś wypić lub zjeść), w obrębie terenów zielonych. Należy pamiętać o zachowaniu minimum dystansu społecznego. Uwaga, jeżeli wybierzemy się na spacer na plażę, maseczka jest obowiązkowa! Choroby zwalniające z obowiązku używania maseczki to m.in. astma, alergia, autyzm, demencja.

Indywidualne uprawianie sportu daje możliwość tego, że nie musimy nosić maseczki, jednak warto sprawdzić, czy lokalnie nie zostały wprowadzone inne zasady. W Mijas na wybrzeżu w ramach Senda Litoral maseczki są obowiązkowe, ponieważ nie ma tam możliwości zachowania dystansu w czasie uprawiania sportu. 

Oprócz obowiązkowych maseczek zaleca się nadal zachowanie dystansu interpresonalnego 1,5 m. 

Ogólne środki zapobiegawcze w nowej normalności

Zachowanie odpowiedniej odległość 1,5 m (lub maseczka) i ogólna higiena, w tym częste dezynfekowanie rąk.
Wszelkie informacje o pojemności obiektów, transportu etc muszą być wyraźnie zasygnalizowane.

W miastach pojawiły się nowe znaki przypominające o zachowaniu ruchu prawostronnego wśród pieszych oraz zachowaniu minimalnej odległości. Przy minimalnej odległości na znakach często pojawia się 2 metry zamiast 1,5 metra.

Nowa normalność w Hiszpanii
Znak nowej normalność w Hiszpanii. Foto: Przewodnik Andaluzja.

Transport pasażerski (publiczny)

W transporcie publicznym w Hiszpanii mogą być zajęte wszystkie miejsca przy zapewnieniu maksymalnej separacji. Noszenie maseczki jest obowiązkowe.
Część z usług na pokładzie może zostać zmieniona lub anulowana (np. darmowe gazety, słuchawki). Szczegółowe informacje można uzyskać u poszczególnych przewoźników.
Gastronomia
Obiekty gastronomiczne takie jak kawiarnie, bary, restauracje itp. są otwarte. Obowiązuje odległość 1,5 m między stolikami. Wewnątrz lokali zmniejszono liczbę osób do 75%. Na tarasach czy w ogródkach 100% stołów. Maksymalna wielkość grupy 25 osób.
Maseczki nie są obowiązkowe, gdy siedzimy przy stoliku, jesteśmy klientem.
W wielu lokalach karty dań zmieniono na jednorazowe lub są do pobrania za pomocą kodu QR.

Obiekty zabytkowe oraz muzea

Obiekty zabytkowe oraz muzea są otwarte dla zwiedzających. W obiektach obowiązują nowe zasady, m. in. zmniejszenie liczby zwiedzających do 65% pojemności. Warto zarezerwować bilety on-line, w przypadku obawy, że zabraknie biletów.
W zależności od obiektu grupa może liczyć maksymalnie 20-25 osób łącznie z przewodnikiem.
Szczegółowe zasady dotyczące aktualnego zwiedzania zabytków oraz muzeów w Maladze i Andaluzji można znaleźć na ich oficjalnych stronach internetowych.

Nowa normalność a obchody świąt, festiwali, pielgrzymki i inne – nie są zalecane.

Plaże

W nowej normalności na plaży należy zachować odległość interpersonalną 1,5 m. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku rodzin lub osób, które razem mieszkają.
Na każdej plaży miejskiej będzie mogła być określona liczba osób. Do pilnowania na plażach zatrudniono dodatkowych pracowników „Andalucía Segura.
Poszczególne urzędy miast stopniowo wprowadzają dodatkowe sposoby ułatwiające zachowanie odległości między plażowiczami lub aplikacje umożliwiające sprawdzenie liczby osób na plażach miejskich. Wszystkie aktualizacje dotyczące plaż Costa del Sol (prowincja Malaga) można znaleźć w aplikacji „Aforo Costa del Sol” lub na stronie https://aforocostadelsol.es/aforo/es/ Wszystkie aktualizacje dotyczące plaż Costa Tropical (prowincja Granada) można znaleźć w aplikacji „Costa Tropical de Granada” https://www.costatropical.es/app/

Od 18.08.20 Marbella zamyka plaże na noc od 21.30 do 7.30. Tereny plaży w Marbelli należy opuścić do godziny 22.00.  Podobne zmiany zostały wprowadzone w Nerja. 

W celu zapobiegania rozprzestrzeniania COVID-19 w dn. 1.09 zalecono  zamykanie plaż w Andaluzji na noc. Zamknięcie plaż (zakaz korzystania z plaż) obowiązuje wtedy od 21.30 do 7.30. 

Nowa normalność na plażach Costa del Sol. Foto: Przewodnik Andaluzja.
Nowa normalność na plażach Costa del Sol. Foto: Przewodnik Andaluzja.

Bary, restauracje, dyskoteki i życie nocne

Od 17.08.2020 w lokalach gastronomicznych przy stoliku może siedzieć maksymalnie 10 osób, przy zachowaniu 1,5 m odległości między stolikami. Wewnątrz może być zajęte tylko 75% miejsc.

Godziny otwarcia lokali zostają skrócone do 1 w nocy (ostatni goście przyjmowani są do północy). 

Zamknięte zostają dyskoteki, drink bary (z muzyką na żywo lub bez) oraz sale do tańca. 

Wprowadzono również zakaz organizacji i uczestnictwa w tzw. botellones (picie na ulicy, na powietrzu poza lokalami). Zakaz zgromadzeń prywatnych lub nieuregulowanych powyżej 10 osób w miejscach publicznych. Zaleca się ograniczenie kontaktów towarzyskich i spotykanie w stałej grupie (do 10 osób). 

Zakaz palenia w miejscach publicznych 

Obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych i na świeżym powietrzu, jeśli nie można utrzymać 2 m dystansu interpersonalnego. Zakaz dotyczy wszelkich wyrobów i metod palenia.  

Zamknięcie Hiszpanii 18.09.20 – fałszywa informacja! 

Uwaga! W internecie na forach oraz licznych grupach w mediach społecznościowych można znaleźć informacje o zamknięciu Hiszpanii  w dniu 18.09.20 i ponownym wprowadzeniu izolacji (kwarantanny) – to fałszywa informacja! Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych dokumentów ze strony rządu Hiszpanii, które potwierdzałaby taki scenariusz. 

 

Uwaga, ograniczenia w lotach! 

Od 2 do 15 września obowiązuje zakaz lotów międzynarodowych do Polski z lotnisk położonych w Hiszpanii (Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 31.08.20 w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, Dz. U. poz 1498). Według późniejszego, nowe rozporządzenia zakaz lotów obejmuje również terminy od 16 do 29 września. 

Zakaz nie obowiązuje w przypadku lotów charterowych. Możliwe są również przyloty między Polską a Hiszpanią (i odwrotnie) z przesiadką (loty łączone).

Granice Hiszpanii i Polski są otwarte. Nie ma kwarantanny po przyjeździe do Polski z Hiszpanii lub po przyjeździe do Hiszpanii z Polski. 

W związku ze zmieniającą się sytuacją należy śledzić informacje pochodzące od władz lokalnych. 

Przed wyjazdem warto również skonsultować informacje ze stroną Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

Nowa normalność w Hiszpanii po stanie alarmowym COVID-19

Opublikowano: 20.06.2020.
Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020.

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!


Przeczytaj również:

Projekt Przewodników bez granic na PolakPotrafi.pl