Festiwale gastronomiczne w Maladze – sierpień 2018

Festiwale gastronomiczne w Maladze – sierpień 2018

Po czerwcowych festiwalach gastronomicznych oraz lipcowych gastronomicznych atrakcjach czas na sierpniowe festiwale gastronomiczne w Maladze.

 

Día del Gazpacho

W sobotę, 4 sierpnia, w Alfarnatejo odbędzie się Día del Gazpacho czyli Dzień Gazpacho. Święto jest hołdem dla lokalnego hiszpańskiego chłodnika nazywanego „gazpacho de los tres golpes”- inaczej gazpacho trzech uderzeń.

Obchody Dnia Gazpacho są okazją do promocji miasteczka oraz wyjątkowego chłodnika. Przygotowując tradycyjne gazpacho w Alfarnatejo na koniec dodaje się po kolei oliwę z oliwek extra virgen, vinagre oraz sól. Jednak każdy ze składników ma tylko jedno „uderzenie”, co znaczy że można go dodać wyłącznie raz, bez późniejszego doprawiania. Miejscowi mają oczywiście na to swoje metody, ale sposób takiego przygotowania gazpacho jest dość rzadko spotykany. W niektórych domach w Alfarnatejo do tego warzywnego chłodnika dodaje się odświeżającej mięty. Popularne jest również dodawanie kawałków chleba do gazpacho, taka gęsta kaloryczna zupa, miała dawać chłopom siłę do ciężkich prac na roli w czasie lata.

W ciągu Día del Gazpacho odbędzie się również targ produktów rzemieślniczych, występy muzyczne i dwie degustacje gazpacho podawanego razem z hiszpańską tortillą (tortilla de patatas). Degustacje zaplanowane są na 14.00 i 22.00.  Zakończenie obchodów planowane jest po godzinie 1.00 w nocy z soboty na niedzielę.

 

Plakat
Plakat reklamujący Día del Gazpacho w Alfarnatejo. Foto: Ayuntamiento de Alfarnatejo.

 

Informacja dla zainteresowanych:

 • Nazwa: Día del Gazpacho
 • Data: 4.08.2018, godz. 12.00.
 • Miejsce: Alfarnate.

 

Día de la Uva Moscatel

W sobotę, 4 sierpnia, w Iznate odbędzie się Día de la Uva Moscatel czyli Dzień Winogron Moscatel. Obchody w Inazte są doskonałą okazją do spróbowania pierwszych winogron odmiany Moscatel, jak i lokalnych dań.

Iznate słynie z winogron Moscatel, których historia upraw w tym miejscu sięga ponad pięciu stuleci. Co ciekawe, w tej części Andaluzji można znaleźć najlepsze winogrona Moscatel w Hiszpanii i w Europie.

W trakcie Día de la Uva Moscatel na Plaza Puerta La Marina odbędą się degustacje winogron Moscatel, wina oraz typowych dań. Na degustacje zostaną przeznaczone 2 tony winogron oraz 800 litrów wina. O 19.30 rozpocznie się gastronomiczne świętowanie, natomiast zabawa będzie trwała aż do później nocy.

 

Día de la Uva Moscatel
Plakat reklamujący DÍa de la Uva Moscatel w Iznate. Foto: Ayuntamiento de Iznate.

Informacja dla zainteresowanych:

 • Nazwa: Día de la Uva Moscatel
 • Data: 4.08.2018.
 • Miejsce: Iznate.

 

Noche de Vino

W środę, 15 sierpnia, w Cómpeta  odbędzie się kolejny festiwal gastronomiczny – Noche de Vino czyli Noc Wina. Już od 1974 roku w tym andaluzyjskim miasteczku obchodzone jest święto słodkiego wina.

Dzień Wina połączony jest z obchodami święta Día de la Asunción (Matki Boskiej Wniebowziętej). Niegdyś na dzień po święcie rolnicy rozpoczynali winobranie.

Początek obchodów będzie miał miejsce na Plaza de la Vindimia i będzie mu towarzyszyło wyciskanie soku z winogron. W ciągu dnia będzie również degustacja wina z winogron Moscatel. Nocą świętowanie będzie się odbywało na Plaza de Almijara, tam na uczestników będą czekały występy muzyczne oraz lokalni artyści.

 

Informacja dla zainteresowanych:

 • Nazwa: Noche de Vino
 • Data: 15.08.2018.
 • Miejsce: Cómpeta.

 

 

Kolejne fiesty gastronomiczne w Maladze już wkrótce!

Chcesz być bliżej wydarzeń z Malagi i Andaluzji? Polub moją stronę na Facebook!

 

 

2 thoughts on “Festiwale gastronomiczne w Maladze – sierpień 2018

 1. Pingback:Przewodnik Malaga - Feria de Malaga - PRZEWODNIKANDALUZJA.PL

 2. Pingback:Festiwale gastronomiczne w Maladze - wrzesień 2018 - PRZEWODNIK ANDALUZJA

Możliwość komentowania jest wyłączona.